Filtru pentru alegerea lecţiilor cu obiecte sau ale experimentelor potrivite

 

img_5af51a7d14fdb        Adriana Ardeu, bis. Gloria, Arad

Descarcă aici: Filtru- lectie sau magie

             Cu toţii ştim că adevărurile puse în imagini ( ilustrate) sunt asimilate şi înţelese mai uşor de către  copil, şi de altfel, chiar şi de către un adult.  O lecţie fără o ilustraţie  fie ea, imagine, povestioară, experiment sau o acţiune) e ca o casă fără geamuri: nu intră lumina. Dar cum pot  eu ca învăţător deosebi între o idee bună, care ajută la transmiterea şi inţelegerea mesajului, şi una care  uimeşte doar, dar distrage de la scop? Cum aş putea să mă asigur că  folosesc idei interesante şi relevante pentru nivelul de inţelegere al copilului, dar în acelaşi timp, să nu exagerez, folosind prea multe ,,artificii’’ care până la urmă să  capteze copiii prin divertisment dar să îi îndepărteze de esenţă, Cuvântul lui Dumnezeu, viu şi lucrător? Vă propunem să filtraţi fiecare lecţie obiect, activitate, experiment, chiar program etc. punându-vă  următoarele întrebări:

  •  Este această metodă necesară\relevantă pentru clarificarea  adevărului pe care  vreau să îl predau?
  •   Poate ideea transmisă prin mesaj  să rămână loială adevărului biblic sau deviază?
  • Este mecanismul din spatele prezentării uşor de înţeles de  copii? (dacă nu înţeleg experimentul sau principiile din spatele lui, poate aduce mai multă confuzie decât adevăr.
  • Pot fi  destul de clar în expunere astfel încât copilul să nu plece acasă cu ideea de magie?
  • Există riscul ca modul de expunere şi ajutoarele folosite să distragă atenţia de la mesaj?
  • Pot eu fi atât de echilibrat în expunere  încât să accentuez învăţătura, şi să nu transform lecţia într-un ,,show’’?
  • Există pericolul ca materialele folosite\ aduse în clasă să provoace accidente?
  • Dacă  va reproduce acasă copilul prezentarea făcută în clasă există riscul accidentării?
  • Pot eu explica totul destul de simplu astfel încât dacă  va dori  copilul să ţină şi el prezentarea în faţa altora să nu existe riscul de a reproduce greşit ideea, iar eu să fiu bănuit că îi învăţ erezii?
Categorii

Lasa un comentariu