Poem Nuntă Nr.2
 1. Bibliografia este Biblia traducerea Cornilescu, versiunea clasică sau versiunea VDC Theophilos;
 2. În timpul redării versetelor, între capitole se acceptă o mică pauză la cererea concurentului (se poate servi un pahar cu apă);
 3. Fiecare verset are PATRU puncte;
 4. Pentru schimbarea unui cuvânt cu un sinonim (cuvânt diferit, dar cu aceeaşi semnificaţie) sau nereproducerea unui cuvânt de legătură (de, şi, sau, la …) versetul este depunctat cu 0,50 puncte/sinonim, cuvânt de legătură;
 5. Pentru schimbarea sensului unui cuvânt sau omiterea lui, versetul este depunctat cu 1 punct/cuvânt schimbat sau omis;
 6. Pentru imposibilitatea reproducerii versetului în întregime (participantul se blochează), juriul are obligativitatea să-l ajute pe participant pentru terminarea versetului. În situaţia aceasta versetul este evaluat la ZERO puncte;
 7. Pentru reproducerea incorectă a unui cuvânt din punct de vedere gramatical (fără a-i schimba sensul) participantul nu este depunctat; pentru repetarea unui cuvânt sau expresii nu se depuncteză la verset ci nu primește totalul punctelor pentru cursivitate;
 8. Pentru reproducerea pasajului biblic cu:

– dicție (dicțiune=arta de a pronunța corect și clar cuvintele și sunetele în procesul vorbirii-oratorica – definiția din DEXONLINE) se acordă în plus până la CINCI puncte;

– cursivitate (fără efort; fluent; curent; curgător – definiția din DEXONLINE) se acordă în plus până la CINCI puncte;

– mimică, gesturi (mimică=arta de a exprima prin gesturi – mai ales prin expresia feței – sentimente și idei; gest=mișcare a mâinii, a capului etc. care exprimă o idee, un sentiment, o intenție, înlocuind uneori vorbele sau dând mai multă expresivitate vorbirii – definiții din DEXONLINE) se acordă în plus până la CINCI puncte;

Observație: la faza internațională nu se acordă puncte în plus pentru dicție și cursivitate ci doar pentru mimică, gesturi;

 1. Punctajul final va fi constituit din totalitatea punctelor acumulate pentru fiecare verset, plus punctele pentru dicție, cursivitate, mimică și gesturi dacă este cazul. Calificarea pentru faza următoare se face astfel: locul I – cel mai mare punctaj; locul al II-lea – următorul punctaj–5 puncte (ex.: următorul punctaj după locul I este de 347 puncte, cei ce au punctajul cuprins între 343-347 puncte sunt pe locul al II-lea); locul al III-lea – următorul punctaj–5 puncte;
 2. Echipa de corectare va fi formată din 4 persoane (unul stă în fața concurentului și ceilalți 3 în spatele lui cu foile de punctare). Cel ce stă în față nu are voie să schițeze gesturi când ceva nu este bine, ci doar gesturi de încurajare; el se va schimba la următorul concurent; este obligatorie înregistrarea video; se va face o legendă pentru a se nota la fel greșelile (ex: pentru cuvintele lipsă se încercuiesc acele cuvinte în verset pe foaia de punctare).
 3. Concurenții vor fi împărțiți în următoarele 3 categorii:

–    clasele I-V

–    clasele VI-XI

–    clasele XII-nelimitat

 

Categorii

Lasa un comentariu