Ȋncarcӑ-te din Cuvȃnt ! - lectie obiect

nokia-eco-charger1

Adevӑr central: Nu lӑsa sӑ treacӑ o zi fӑrӑ sӑ citeşti din Cuvȃntul Domnului

Verset:   ,,El a dat hrana celor ce se tem de El. El ȋşi aduce pururi aminte de legӑmȃntul Lui .” Psalmul  111:5

Materiale:      Un ȋncӑrcӑtor , un telefon .

Lecţia:       Este cineva ȋntre voi care sӑ nu fi primit vreodatӑ un cadou? Cu toţii aţi primit, binenţeles.

Cadoul pe care l-am primit eu recent e un telefon nou .E acela pe care ȋl doream  de mult timp. O, şi  cȃte lucruri poate face !!! Cu toate acestea am rӑmas surprins de cȃt de puţin mӑ ţine bateria la el. Cel puţin o datӑ pe zi trebuie sӑ ȋl pun la ȋncӑrcat . Fӑrӑ ȋncӑrcӑtor , orcȃt de valoros e telefonul,   nu  ȋmi foloseşte la nimic. Un dar mai preţios ca oricare altul ȋl primim de la Dumnezeu. El ne dӑ mȃntuirea  ȋn dar , cu toate cӑ nu o meritӑm. Şi totuşi , aşa cum telefonul trebuie sӑ fie ȋncӑrcat zilnic , tot aşa avem şi noi nevoie sӑ fim ȋncӑrcaţi prin Cuvȃntul lui Dumnezeu . Nu ne ajutӑ la nimic sӑ fim mȃntuiţi ca mai apoi sӑ ne ȋntoarcem la faptele noastre rele . Ȋn fiecare zi trebuie sӑ ne pregӑtim sӑ fim mai puternici si sӑ ȋnmagazinӑm Cuvȃntul lui Dumnezeu ȋn noi ca nu cumva ispita sӑ ne gӑseascӑ fӑrӑ puteri de luptӑ.

Psalmul 111:5 spune cӑ Domnul a pregӑtit hrana celor ce o cautӑ. Ai totul la dispoziţie , trebuie doar sӑ acţionezi .

Nu lӑsa sӑ treacӑ o zi fӑrӑ sӑ ȋţi ȋncarci bateria citind din Cuvȃntul Domnului !

Categorii

Lasa un comentariu