Poem Nuntă Nr.2

Descarca lectia aici : Ai tu materialul potrivit – lectie obiect

images (1) descărcare,,În casa Tatălui meu sunt multe lăcaşuri. Dacă n-ar fi asa, v-aş fi spus. Mă duc să vă pregătesc un loc. ŞI după ce Mă voi duce şi vă voi pregăti un loc, Mă voi intoarce şi vă voi lua cu Mine, ca acolo unde voi fi Eu să fiţi şi voi.’’ Ioan 14:2,3

Materiale necesare: un magnet mare, obiecte diverse din casă, unele din metal, altele din plastic sau lemn.

Am adus cu mine un magnet mare. Ştiti la ce poate fi folosit un magnet? Da atrage la sine obiecte, dar nu orice obiecte  ci acelea care sunt făcute dintr-un material metalic sau fier.

Gândiţi-vă că acest magnet îl reprezinta pe Isus. Am mai adus cu mine  un număr de obiecte de mărimi, culori si din materiale diferite. Obiecte pe care le întâlnim in mod normal în jurul nostru. Acestea reprezintă oamenii din jurul nostru, oameni obişnuiţi  dar şi oameni care par mai speciali. Când trâmbiţa va suna şi Domnul Isus va veni pe nori, toti cei ce au în ei materialul potrivit vor răspunde atracţiei  şi se vor inălţa spre Isus.

Haideti să vedem ce se întâmplă cu obiectele acestea când apropii  magnetul de el. Priviti: magnetul nu atrage  mouse-ul din plastic, nici pixul, nici  cardul electronic. Oo, ia priviti atrage în schimb şurubelniţa şî cheia aceasta. Acestea au materialul potrivit care răspunde puterii de atracţie a magnetului. Unele obiecte par sa fie din fier ( loveşte-le să se audă  sunetul metalic), dar fiţi atenţi ce se întâmplă când se apropie magnetul : nimic. Există oameni care arată, vorbesc  şi acţionează ca şi creştini, chiar se declară creştini, dar nu sunt creştini.  De ce unele obiecte sunt atrase iar altele nu? Vedeţi voi fiecare obiect ce există pe lumea aceasta are in componenţa sa electroni. Dar ia priviti imaginea de mai jos. Electronii aceştia aleargă in toate directiile, în special la obiectele din lemn  şi plastic, dar la obiectele din fier, ei sunt aliniati, iar când se apropie de ei o fortă magnetic, toţi răspund indreptându-se spre magnet.

Domnul Isus a pus în copiii lui ceva special. În fiecare copil mântuit, care şi-a predate inima Domnului Isus, Duhul sfânt vine şi locuieşte. Iar când trâmbita va suna, Duhul Sfânt nu poate decât să te indrepte in sus, spre HRISTOS.

Eşti tu gata pt venirea Domnului? Ai in tine ,, materialul’’ potrivit?  Cere iertarea şi curăţi rea de păcate in sângele  Domnului Isus, fii un copil al lui Dumnezeu şi Duhul Sfânt va locui în tine. Vei aparţine Lui iar la momentul potrivit, te va îndrepta în directia potrivită.

Categorii

Lasa un comentariu