braille_alphabet2-660x560     Daca putem folosi Alfabetul semnelor pentru surdomuti  pentru a ii invata pe copii – printre altele – sa empatizeze cu cei ce sunt afectati de aceasta deficienta, de ce sa nu folosim si limbajul Braille.

Mai jos aveti cateva  planse cu alfabetul Braille luate de pe internet.  Puteti folosi literele pentru a  coda un verset biblic, provocandu-i astfel pe copii sa il decodeze contra cronometru. Nu uitati sa le dati si plansa cu alfabetul si sa aveti un cadou  pregatit pentru copilul care termina primul 🙂

( Info:   Pentru a putea citi si scrie, nevazatorii se folosesc de  simtul tactil ( pipait).Prin urmare ei au nevoie sa ,,pipaie” literele. In acest scop ei folosesc tablite speciale, gaurite,sub care pun o foaie groasa. Prin gaurile tablitei ei vor puncta pe foaie ( cu un instrument special) punctele corespunzatoare fiecarei litere.  Partea cea mai grea consta in faptul ca pentru a putea simti punctele de pe foaie, trebuie pipait pe dos. Prin urmare, nevazatorii scriu de la stanga la dreapta ( inversand si literele) pentru a putea intoarce apoi foaia si sa citeasca de la dreapta spre stanga. Uimitor nu-i asa? Din fericire,spre deosebire de noi, persoanele cu deficit de vedere dezvolta o memorie si o capacitate de concentrare iesite din comun.)

 

bb

braille_alphabet2-660x560braille

 

e05c2f66f9010a87428f0eed99087319