Aventura in desert- joc recapitulativ

8926591-vector-cactus-in-desert-clip-art   descarca jocul :Aventura in desert – joc recapitulativ

   “Aşa cum israelitii au rătăcit in deşert timp de 40 de ani, mergând înainte şi înapoi până şi-au atins destinaţia, vom juca şi noi    un joc in care cei ce stiu bine lectia vor avansa, cei ce au mai uitat, vor da înapoi, până veţi ajunge în final în ţara promisă  (  adică vor trece linia  :- ).”

  Materiale:    -30 de afirmaţii adevărate şi false;

-bandă izolatoare sau scoch colorată;

Durată: 20 min

Vârsta copiilor: între 6-12 ani;

Desfăşurarea jocului:

Alinează copiii  de-a lungul unui perete din capătul clasei iar aproape de  capătul opus trasează o linie cu banda scoch colorată. Spune copiilor cӑ le vei pune spune nişte afirmaţii care au legătura cu lecţia , doar că unele vor fi adevărate iar unele false. Dacă ei vor crede că o afirmaţie e adevărată, să ridice mâna sus, iar dacă cred ca e falsă, să o lase jos.

Toţi aceia care au ghicit corect vor face un pas ,,de furnică” în faţă, în timp ce ceilalţi vor merge un pas  înapoi, sau vor sta pe loc dacă sunt  tot la linia de plecare.

Jocul se termina când au fost epuizate întrebările, sau când  copiii au ajuns la linie ( preferabil toţi); pregatiţi o răsplată pentru cei care ajung primii. Daca copiii doresc, pot începe de la inceput jocul pentru  ca toţi copiiisӑ aibӑ şansasӑ cȃştige, şi ovor avea,din moment ce acum ştiu care sunt afirmaţiile adevӑrate şi care sunt cele false.  Ceea ce e important este cӑ dupӑ a doua ȋncercare, informaţiile sigur s-au consolidate ȋn memoria lor.

8926591-vector-cactus-in-desert-clip-art

Categorii