borcanul multumirii  De Oana Gordan şi Roxana Barac, bis. Methanoia,Barcelona, Spania

Descarca aici:Borcanul multumirii instructiuni

                         etichete borcanul multumirii

            Această este o activitate  potrivită pentru diferite ocazii: ziua copilului, ziua recunoştinţei sau chiar ziua mamei.

Este o activitate pe cât de uşoara (şi ieftină), pe atât de interesante pentru copii şi un numai. Cel mai important la această activitate este să faceţi rost de borcane din timp ( sau să cereţi copiilor de la grupă să aducă); Poate fi folosit orice fel de borcan transparent, dar în care să încapă mâna copiilor ( recomand cel de Nutella de 400g).

Ai nevoie de: 

– borcan (cu gura mai mare, de exemplu de Nutella);

– fâşii de material (eu am folosit cel din care se fabrică sacii,rafie – este foarte ieftin şi e nevoie de foarte puţin);

– o floare mare (este o postare despre cum se crează astfel de flori);

– etichete cu: borcanul mulţumirii (eu am avut din material ca de tablă) – vezi documentul ataşat;

– o aţă mai lungă (sau sfoara din rafie -“tipică ” de legat borcanele);

– etichete care să explice folosirea lui (vezi documentul ataşat);

– diferite decoraţii: fluturi, flori, stele,etc.

– foarfecă şi pistol de silicon;

Noi, la grupă am adus de acasă fâşiile tăiate de material de rafie,  (putin mai lungi decât circumferinţa borcanului), etichetele pentru borcan tăiate gata (cele pentru nume), şi etichetele despre întrebuinţarea borcanului, tăiate de asemenea.

Înainte să începem, le-am spus copiilor despre mulţumire şi cum ca ei trebuie să aibă o inimă mulţumitoare. Am spus că avem o metodă de a-şi aminti să fie multumit ori zilnic, şi că ei ne vor ajuta în acest proiect.

Noi învăţătoarele am lipit fâşiile de rafie pe borcan, iar apoi copiii au făcut decoraţiile (fluturi, flori) si le-au lipit. Au decorat restul borcanului şi au legat de gura borcanului aţa cu eticheta; la sfârşit si-au scris numele şi am citit împreună eticheta pentru a ştii ce trebuie să faca cu borcanul.

Categorii

Lasa un comentariu