de Manuela Oleniuc

 Descarcă aici:Calatoria lui Avraam spre Canaan- joc recapitulativ
Materiale necesare:
Tabla de joc printată pe carton A3 şi laminată;  2 Pioni (2 nasturi, 2 magneţi coloraţi etc.);  Zarul, creat din forma printabilă alăturată ( decupaţi, îndoiţi şi lipiţi marginile, astfel încât să realizaţi un cub); Blutac – cu care să lipiţi atât planşa pe peretecât şi pionii pe planşă;  /se pot pune şi magneţi dacă doriţi;

Cum se joacă: Se împart copiii în 2 echipe și se pun întrebări din lecție, pe rând fiecărei echipe. Copilul care răspunde corect dă cu zarul și se duce la primul Avraam, Sara sau Lot pe care îi întâlneşte pe traseu (in functie de fața zarului). Dacă nimerește  la steluța, are posibilitatea sa mai dea o data cu zarul. Dacă e la scăriță, înaintează până la locul unde se termina scăriţa. Dacă nimerește la șarpe, se întoarce la coada șarpelui. Câștiga echipa care ajunge prima la final (în țara Canaan).

Categorii

Lasa un comentariu