baloncuacVerset pivot:
Când sunt plăcute Domnului căile cuiva, îi face prieteni chiar şi pe vrăjmaşii lui. Proverbe 16:7

Obiecte necesare:
-Baloane umflate ( nu foarte tare);
-Un ac lung, preferabil atât de lung încât să poată traversa balonul;
-detergent lichid de vase (Fairy);
Ia priviţi ce am în mână, copiii! Un balon şi…un ac, da!
Care e primul lucru care vă trece prin minte când vedeţi aceste două obiecte? Buuumm!(spargeţi un balon cu acul) E clar.
Se ştie bine că unele lucruri, pur şi simplu nu merg împreună: apa şi focul, câinele şi pisica, minciuna şi adevărul, acul şi balonul…. Parcă sunt creaţi să fie în opoziţie, parcă sunt duşmani prin definiţie, nu-i aşa?
Ai avut vreodată vreun duşman? Vreun coleg de şcoală cu care pur şi simplu nu te poţi înţelege, vreun copil din vecini care îţi vorbeşte urât sau îşi bate joc de tine? Sigur îţi vine să îi ocoleşti tot timpul şi te gândeşti adesea :,,cum pot să scap de ei”? Ei bine am o veste pentru tine: nu trebuie sa scapi de ei; din contră , am o provocare- Transformă-I în prieteni!! Da. Te provoc ca de azi înainte să faci un ţel din a îi face pe duşmanii tăi prieteni! Aşa ceva este posibil, dar nu fiindcă aşa spun eu ci fiindcă aşa spune Biblia; iar ceea ce spune Cuvântul lui Dumnezeu ştim că e adevărat. Ne putem baza în totalitate pe el. ( Citeşte versetul).
Ia priviţi:
Umezeşte bine acul cu detergent lichid, iar apoi introdu-l în balon prin partea mai puţin întinsă de lângă orificiu. Treceţi acul prin balon şi scoateţi-l prin capătul opus – tot partea aceea nu prea întinsă din partea de sus a balonului. Dacă mânuiţi bine , nu se va sparge.
Vedeţi? Cei doi duşmani s-au împăcat. Şi nu a fost nevoie decât de puţin detergent.
Ei bine, Dumnezeul nostru e expert în lucrurile care în ochii altora par imposibile. El poate să-I facă prieteni chiar şi pe duşmanii tăi. Aşa a promis şi El se ţine de cuvânt. Eu l-am pus la incercare şi chiar a funcţionat. Aş fi pierdut nişte prieteni şi experienţe minunate dacă nu aş fi încercat.
Ce ar putea face copiii care au ,, duşmani”:
-să creadă că Dumnezeu poate face transformarea;Să se roage; să ierte; să îi salute zâmbind şi să le vorbească frumos, poate chiar să împartă cu ei de bunăvoie ceva dulciuri –( asta înseamnă a aprinde cărbuni aprinşi pe capul cuiva ); să îi ofere ajutorul;etc

descarca lectia aici: Când duşmanii devin prieteni: Acul şi balonul (Experiment)

Categorii