Ce poate bloca rugaciunea mea? - lectie experiment

trimis de Mariana Andras, Vladimirescu, Arad

descărcare Descarc aici: Ce poate bloca rugaciunea

Materiale necesare:

-un tub lung de la o rolă de şerveţele pe care să scrieţi mare: RUGĂCIUNE;

– o mulţime de ghemotoace mari de hârtie puse intr-o cutie;

Faceţi un mic experiment despre rugaciune si despre ceea ce ar putea face ca rugăciunea noastră să nu fie ascultată de Dumnezeu.

Alegeţi un voluntar (sigur toţi vor dori să fie voluntari, aşa că le puteţi da să extragă dintr-un săculeţ bileţele cu feţe triste printre care să fie doar unul cu faţa veselă; copilul care extrage faţa veselă iese în faţă.) Copilul voluntar trebuie să vorbească prin tub: vocea se aude clar şi tare; poate chiar să rostească o mică rugăciune (ex: Doamne Isuse, îţi multumesc pentru părinţi). Explicaţi copiilor că atunci când viaţa lor este frumoasă şi se păzesc de rău, Dumnezeu le ascultă rugăciunile şi dacă acestea sunt după voia Sa, le împlineşte.

Luaţi ghemotoacele de hârtie pe rând din cutie şi introduceţi-le în tub în timp ce povestiţi: ,,Într-o zi, Gigel (folosim numele lor), nu a ascultat-o pe mama sa când aceasta i-a spus să îşi împăture hainele din cameră (şi introducem o hârtie -neascultarea- în tubul rugăciunii). În altă zi, Andreea a lovit-o pe surioara ei (introducem alt ghemotoc –răutate- în tub) etc.

După ce tubul este aproape plin, copilaşul voluntar va trebui să vorbească prin tub din nou: sigur, vocea se va auzi înfundată şi fără putere…. deci, păcatele- toate aceste lucruri rele pe care le facem- împiedică rugăciunile noastre să ajungă la Dumnezeu. Ele formează o barieră, un blocaj. Ce-i de făcut?

Atunci când iţi ceri iertare pentru fiecare dintre aceste păcate (scoate pe rănd ghemotoacele), tubul rugăciunii este ,,desfundat’’ şi rugăciunea va fi rostită din nou dintr-o inimă curată, iar Dumnezeu o va asculta. Dumnezeu să te ajute să iţi păstrezi inima şi viaţa curate iar rugăciunile tale să fie intotdeauna ascultate de Dumnezeu. Amin! ’’

Categorii

Lasa un comentariu