Cerul- Joc recapitulativ

descarca textul aici : Cerul e un loc minunat-joc recapitulativ Cerul
de Adriana Ardeu

Instrucţiuni:  Printaţi de două ori imaginea alăturată, pe hârtie cartonată, laminaţi-le şi apoi decupati sub forma unui puzzle tăind pe urma liniilor albe. Puneti toate piesele de puzzle în două plicuri separate ( pentru varianta 1) sau într-un plic mare  ( pentru varianta 2).Aveti nevoie şi de o tablă şi blutac.

Desfăşurare joc:

Varianta 1 ( pentru copii mici): Împărţiti copiii in două echipe şi puneţi intrebări pe rând fiecărei echipe; Desemnaţi pe rând câte un copil care să răspundă la intrebare iar dacă a răspuns corect, chemati-l in fată; Dati copilului să extragă o piesă de puzzle din plicul echipei sale şi să o lipească pe tablă cu blutac; Dacă nu a răspuns corect, se dă şansă celeilalte echipe să răspundă la intrebarea; Câştigă echipa care a realizat prima puzzle-ul cu imaginea cerului.

Varianta2 ( pentru copii mai mari sau preadolescenti):

Împărţiti copiii in două echipe şi puneţi intrebări pe rând fiecărei echipe; Desemnaţi pe rând câte un copil care să răspundă la intrebare iar dacă a răspuns corect, chemaţi-l in fată; Dati copilului să extragă o piesă de puzzle din plicul în care se află piesele ambelor imagini amestecate şi să o lipească pe tablă cu blutac; Dacă un copil extrage o piesă pe care o mai are, o va pune inapoi in plic şi va merge la loc; Câştigă echipa care realizează prima imaginea .

Cerul

Categorii

Lasa un comentariu