Cetăţile -Joc recapitulativ

 Cetatea 1 color  InstrucţiuniCetatea 2

·               Printează şi laminează cele două cetăţi;

·                  Lipeşte-le cu blutac pe tablă;

·                 Decupează drumul, sau dacă preferi desenează unul pe tablă, între cele două cetăti;

·        Gaseşte/ confecţionează doi pioni care să reprezinte echipele;

Cum se joacă?

 În Biblie avem multe povestiri care includ călătorii între două  locaţii:

·        Egipt- Canaan

·        Nazaret – Betleem

·        Moab- Betleem ( Iudeea)

·        Ierusalim – Ierihon

·        Etc

Când ajungeţi la o astfel de povestire, denumiţi cetăţile cu cele două locaţii (ex :Moab-Betleem), lipiţi-le pe tablă, cu drumul între ele, formaţi două echipe  ( ex: Rut şi Naomi) şi folosiţi doi pioni reprezentativi ptr fiecare echipă.

Puneţi întrebări fiecarei echipe şi alegeţi câte un copil care să dea răspunsul . Dacă a răspuns corect, poate merge să mute pionul cu un pas mai aproape de cetatea destinaţie. Câştigă echipa care a ajuns prima la capăt.

postat de Adriana Ardeu

Cetatea 2

Lasa un comentariu