Cineva te atșeaptă - povestire

061016_reunion3_525       O femeie văduvă şi-a cheltuit toate economiile, pentru ca băiatul ei să-şi termine studiile. „El să ajungă cineva“, obişnuia sărmana femeie să spună. Şi, într-adevăr, băiatul ei a ajuns „cineva“. După terminarea examenelor a primit un loc de muncă într-un oraş, dar pe mama sa a uitat-o.

Aşa au trecut zile, săptămâni şi luni. Într-o zi, tânărul bărbat a început să devină neliniştit. A recunoscut ce nedreptate făcuse mamei sale. A urcat într-un tren care mergea spre casa părintească. Când a ajuns în faţa casei, i s-a oprit respiraţia.

Oare să intre? Ce va spune mama?

Fiul a intrat şi a fost primit de mama lui. Când după mai multe discuţii a vrut să plece într-un oraş din apropiere pentru a înnopta acolo, mama i-a spus: „Tu poţi să înnoptezi aici.“

Fiul a privit prin casă şi a spus: „Dar mamă, tu nu eşti pregătită de musafiri.“

Apoi mama deschise o uşă la o cameră alăturată. Acolo era pregătit un pat şi toate arătau ca şi când mama aştepta musafiri. Mirat, fiul o întrebă: „Mamă, de unde ai ştiut că am să vin astăzi acasă?“

„Băiatul meu, de când ai plecat, eu te aştept în fiecare zi. Şi astăzi în sfârşit ai venit!“ spuse mama bucuroasă.

Dragi băieţi şi fete, şi toţi care citiţi aceste rânduri, şi pe voi vă aşteaptă cineva. Şi pentru tine, totul este pregătit. Tu trebuie numai să vii. Prinde acest prilej şi vino astăzi la Domnul Isus. El te aşteaptă.

Publicat de Prietenul Copiilor la 08:59 Niciun 

Categorii

Lasa un comentariu