hqdefault       Daca putem folosi alfabetul semnelor  pentru surdomuti si limbajul Braille pentru a coda versetele,familiarizandu-i pe copii in acelasi timp cu ceea ce inseamna deficientele de auz si de vaz, de ce sa nu mergem mai de parte si sa folosim chiar codul morse.
     Stiati ca Codul Morse era folosit de detinuti in inchisorile comuniste  pentru a comunica intre ei? 90% din cei arestati de comunisti invatau unii de la altii acest cod si il foloseau pentru a comunica si a afla informatii de la cei inchisi in celulele alaturate. Ei bateau in ziduri sau in tevile de la calorifere.

Transmiteau adesea Psalmi sau predici intregi. Multi poeti crestini au reusit sa  transmita mai departe poeziile compuse intre zidurile inchisorii tactandu-le litera cu litera prin pereti. Cei ce le receptionau le scriau pe bucati de sapun sau le scrijeleau pe pereti, apoi le invatau si le transmiteau mai departe.

Mai jos aveti postate cateva planse cu Codul Morse luate de pe internet. Pentru a folosi fiecare litera dupacum e nevoie, va recomand sa descarcati plansa, sa o deschideti in Paint si sa decupati literele  dupa cum doriti.

(Info: Codul Morse sau alfabetul Morse (denumit asa dupa Tot Morse- inventatorul sau) este o metodă de transmitere a informaţiei folosind secvenţe standardizate de semne sau pulsaţii scurte şi lungi – cunoscute în mod comun ca „puncte” şi „linii” – pentru litere, cifre şi caracterele speciale specifice oricărui mesaj. Creat iniţial de către Samuel Morse pe la mijlocul anilor 1830 pentru a fi folosit la transmiterea informaţiei cu ajutorul telegrafului electric, al cărui inventator a fost, alfabetul Morse a fost folosit pe scară largă începând cu perioada timpurie a comunicaţiilor radio (anii 1890).

     Transmisiunile radio-telegrafice in codul Morse sunt si raman importante pentru radioamatori si pentru faptul ca ele sunt transmisiuni digitale si pot fi procesate ca atare. Din totdeauna s-a pus si problema vizualizarii semnelelor telegrafice, cu ceva timp în urma ele fiind transpuse pe role de hartie sub forma de puncte si linii, sistem folosit si la caile ferate. Varianta moderna, actuala, permite conversia semnalelor telegrafice direct in litere,in cifre si in semne de punctuatie si vizualizarea lor pe un display. Aceasta operatiune de decodificare si vizualizare, a literelor, a cifrelor si a semnelor de punctuatie, din codul Morse, poate fi realizata si cu ajutorul unui microcontroler, impreuna cu un mic display lcd.)

6670309 morse-tab1fetch.php

13355271471_h

6670309

Categorii

Lasa un comentariu