Comoara- idee de motivare a copiilor la slujire

imagini- comoaradescarca aici: Activitate comoara                                                                de Simona Giurgiu, Arad

Aceasta este o idee bună pentru a i disciplina pe copii s slujească şi să strângă comori în cer.

Deasemenea poate fi folosita şi ca fişă de prezenţă la nevoie.

Adu cu tine câteva imagini sau lucruri care imită obiecte de valoare.Pot să fie inele ,un portmoneu cu bani, imagini cu mașini scumpe, jucării scumpe. Explică-le copiilor căexistă comori pământești care pier ,dar există comori cerești ce sunt cu mult mai de preț decât ce oferă lumea.Poți face pentru fiecare copil o cutiuță( un cufăr) în care ei pot strânge comori de-a lungul mai multor întâlniri.  Comorile pe care ei le vor strânge sunt comori pentru Cer. Mai jos sunt enumerate câteva comori ce ei pot să le adune în cufărul lor care sunt transferate direct în Cer  .Tăiați cufărul  pe dunga neagra îngroșată iar pe dosul acesteia lipiți o foaie asfel încât cele enumerate mai jos să poată fi păstrate înăuntru.

  • Pentru fiecare verset (psalm) învățat primesc o Biblie.(Ea e cea mai prețioasă carte)
  • Pentru poezii recitate sau cântari ce le învață primesc portativul muzical.
  • Pentru fiecare copil nou invitat la grupă primeşte imaginea unui copilaş.
  • Pentru dărnicie primeşte un cadou.
  • Pentru ascultare – o coroană.

descarca imaginea:

imagini- comoara

Categorii

Lasa un comentariu