Poem Nuntă Nr.2

bridge trimis de Elena Teoc, Spania

Atunci când Dumnezeu măsoară o persoană, pune centimentrul  în jurul inimii nu a minţii.” Lon Woodrum.

Vechiul proverb este adevărat: „Pe oameni nu-i interesează cât de mult ştii tu, până nu ştiu cât de mult îți pasă ție de ei”. Acest motto aduce mare avantaj oamenilor de afaceri. Dar cel mai mare avantaj îl aduce învățătorului.

Câteva ore pe zi tu înlocuieşti mama, tata, fratele sau sora elevilor tăi. Pe tot parcursul zilei şcolare nu pot sta cu familia lor, dar sunt cu tine. Elevii tăi nu caută un expert, ei caută un mentor. Pe cineva care a trecut pe aceeaşi cărare, pe care ei sunt îndrumați să meargă, să le înțeleagă nevoiile şi să le arate drumul. E necesară o filozofie, dar şi o prietenie.

Mai mult decât de o istorie din antichitate, au nevoie de o mână întinsă.
Acolo unde eşti tu: cu o față prietenoasă într-o dimineaţă agitată; un cuvânt de bunvenit, după forfota de la autobuzul şcolar şi cea a sălii de clasă; ajutorul perfect după o zi frustrantă.
Fii o punte, nu un perete! Întinde o mână. Dă bun venit unui nou prieten. Atinge inimiile eleviilor tăi şi vei câştiga mintea lor.

 

Traducere din Momentos de motivación para maestros de Stan Toler (pg. 88-89)

Categorii

Lasa un comentariu