curcubeu

           de Adriana Ardeu

 Simti si tu ca e momentul sa diversifici modul in care rasplatesti copiii la scoala duminicala? Ai vrea sa ii ,,impingi „de la spate pe cei care lenevesc ( nu invata versetul,nu se implica in actiunile organizate la grupa,nu slujeste in biserica etc.) si sa ii stimulezi pe cei negativisti si pe copiii care lipsesc des?

Curcubeul punctelor e o idee buna.

Instructiuni: Printeaza cate un curcubeu pt fiecare copil, scrieti numele fiecaruia pe plansa si puneti afisati plansele pe un panou pe perete.Colorati cate o bulina pt fiecare punct meritat de  copil. Pregatiti o cutie  cu cadouri, diferite -nu identice. Spuneti copiilor ca cei care vor avea cele mai multe puncte  pana la sfarsitul   semestrului,  vor putea alege din cutie cate un cadou, in ordinea numarului de puncte castigate.

Pentru ce vor primi puncte? Poti alege ce doriti din lista urmatoare; daca doresti si crezi ca se potriveste copiilor tai, poti pune puncte pt intreaga lista de actiuni.

– prezenta la grupa inainte de ora inceperii programului;

-verset invatat pe de rost;

-activare in biserica ( poezie, cantare, psalm);

-participare la doverse activitati organizate la nivel de grupa;

-aducerea unui prieten la grupa;

-purtare model 😉

Asa cum se castiga puncte se pot si pierde.  Pt fiecare purtare negativa la grup,  care nu aduce cinste numelui de crestin ( neascultare, vorbe urate, etc.) puteti taia cu un ,,X” din punctele castigate.

Atentie! Aceasta nu edoar o fisa de prezenta.  Fisele de prezenta gandite pt o perioada de prea mult timpnu incurajeaza copilul ci mai degraba il plictisesc. Aceasta e o fisa multifunctionala. Fisele de prezenta nu ar trebui sa fie pt o perioada mai lunga de 6-8 saptamani si nu ar trebui sa serepete. Copiiitrebuie motivati cu plansesi imagini noi.

curcubeu

 

 

 

Categorii

Lasa un comentariu