Poem Nuntă Nr.2

funny-kids-halloween-costumes-alice-in-wonderland descarca lectia pdf aici : Halloween – deconspiratia

Aţi văzut vreodată  poza unui ice-berg? Este fascinant modul în care bucata de gheaţă care se vede la suprafaţa apei, induce oamenii în jhferoare şi azi, deşi teoretic vorbind, toată lumea ştie că dedesubt se ascunde un adevărat munte de gheaţă.

Origine :

Halloween-ul era o sărbătoare păgâna  sărbatoritӑ de celţi, strămoşii englezilor şi a francezilor de azi, de cateva mii de ani. Oamenii sărbătoreau încheierea verii şi intrarea într-un nou an. Ei credeau că pe data de 31 Octombrie, stăpânul întunericului si al morţii  numit Samhain chema spiritele celor care au murit în anul care trecuse. Preoţii păgâni –numiţi druizi- aprindeau focuri la marginile satelor sau în păduri şi aduceau tot felul de ….

Categorii

Lasa un comentariu