Diamante in devenire - lectie motivationala pentru adolescenti

diamant 6      descarca lectia si imaginile aici:  th (1)

 Diamante in devenire- lectia

Planse- Diamante in devenire

          Cine a vӑzut vӑzut vreodatӑ un diamant?  Eu am vӑzut. Diamantele sunt cele mai frumoase pietre pe care le-ai putea vedea vreodatӑ. Nu sunt cele mai rare, dar sunt cele mai frumoase.

blue-diamonds

Dar cine ştie cum se formeazӑ diamantele? Mulţi cred cӑ diamantele se formeazӑ din cӑrbune care a stat sub pӑmȃnt mii de ani. Dacӑ acest lucru ar fi adevӑrat, toate minele de cӑrbune le-ar putea scoate la ivealӑ şi diamantele ar fi nişte pietre pe care şi le-ar permite oricine. Dar diamantele nu sunt cӑrbune.

Hai sӑ ȋţi spun povestea lor. Diamantele apar ȋn cadrul unor roci tari numite Peridotit şi Eklogit  bogate ȋn gaz şi ȋn special ȋn carbon. Ele nu par sa aibӑ nimic special , dar se aflӑ la mari adȃncimi sub scoarţa Pӑmȃntului, ȋn zone unde sunt supuse la douӑ condiţii care fac toatӑ diferenţa: ………

Categorii

One thought on “Diamante in devenire – lectie motivationala pentru adolescenti

Lasa un comentariu