Fantana - idee pentru disciplina

P_20170307_142512de Alexandra Prelipcean, Deva

Aceasta este o idee frumoasă pentru menţinerea disciplinei la clasă. Confecţionaţi o fântână ( dacă doriti după modelul alăturat), puneţi câteva bombonele în ,,găleata’’ fântânii şi spuneti copiilor că dacă vor fi cuminţi – aveţi pregătit  ceva bun pentru ei, dar dacă vor face gălăgie sau vor incălca regulile grupei, pentru fiecare încălcare veţi coborî câte puţin găleata. Dacă găleata va ajunge în fântâna, vor pierde gustarea, Asiguraţi-vă însă, că de câte ori stau cuminţi pentru o perioada mai lungă – veţi ridica înapoi  găleata cu câte o rotire de mâner. In modul acesta le arătati că nu doar neascultarea ci şi ascultarea este răsplătită.

Materiale:

-Cartoane pentru acoperiş, stălpi ( tuburi) şi pereţii fântânii;

– Amporă pentru suportul din partea de jos a fântânii;

-Culori şi material textil pt. a colora sau imbrăca acoperisul şi pereţii;

-mâner ( poate fi o cheie cu nr. mic folosita de mecanici);

– un păhărel pentru  găleată şi aţă pentru a o atârna la locul ei;

Categorii

Lasa un comentariu