Fii pasionat de ceea ce faci- lecție de viață

UntitledDSDtrimis de Barnea Ramona

Descarcă aici: Fii pasionat- ilustratie

Winston era un faimos vânzător de diamante din New York. Odată, el
a aranjat o întalnire cu un negustor care a voia să adauge un diamant unic în colecţia sa.
“Am diamantul perfect pentru tine. Vino să ne vedem. Sunt sigur ca acest diamant este exact ceea ce cauţi.”
Colectionarul a zburat către New York şi Winston a aranjat cu un vânzător să se întâlnească şi să îi arate diamantul. Când vânzătorul i-a arătat diamantul negustorului, el a descris piatra preţioasă scoţându-i în evidenţă toate caracteristicile tehnice fine. Negustorul a ascultat şi a laudat piatra dar s-a întors şi a spus: “Este o piatră superbă dar nu este exact ceea ce mi-am dorit.”

Winston, care a urmărit de la distanţă prezentarea, l-a oprit pe negustor şi l-a întrebat, “Vă deranjează dacă vă arat încă o dată piatra?”

Colecţionarul a căzut de acord si Winston i-a prezentat aceeaşi piatra. Dar, în loc să ii vorbească despre caracteristicile tehnice ale pietrei, Winston a vorbit pe loc despre admiraţia reală pentru diamant şi despre frumusetea sa rară.
Brusc, clientul şi-a schimbat opinia şi a cumparat diamantul.
In timp ce astepta ca diamantul sa îi fie impachetat şi adus, cumpărătorul se întoarse către Winston şi îl întrebă; “De ce l-am cumpărat fără nici o dificultate direct de la tine, deşi îţi refuzasem vânzătorul?”

Winston răspunse, “Vânzătorul este unul dintre cei mai buni din afacere şi stie mult mai mult decat ştiu eu. I-am dat un bun salariu pentru cunoştinţele sale. Dar aş fi dispus să îl plătesc şi dublu numai să îl învăţ ceea ce eu am iar lui îi lipseşte. Vezi tu, el cunoaste diamantele, dar eu le iubesc.’’
Nu te intreba ce are nevoie lumea, întreabă-te ce te face să te simţi cu adevarat viu, ce iubeşti să faci şi apoi du-te şi fă acel lucru. Deoarece oamenii au nevoie de persoane pasionate, entuziasmate şi care să îi inspire.

Care este relaţia ta cu Dumnezeu ? Doar Îl cunosti sau Îl şi iubesti? Este Dumnezeu pasiunea ta?

• Matei 22: 37 Isus i-a răspuns: „‘Să iubeşti pe Domnul, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău.’
• 1 Corinteni 8:3 Dar dacă iubeşte cineva pe Dumnezeu, este cunoscut de Dumnezeu.
• Apocalipsa 2:4 Dar ce am împotriva ta este că ţi-ai părăsit dragostea dintâi.

• Marcu 12:29-34 Isus i-a răspuns: „Cea dintâi este aceasta: ‘Ascultă, Israele! Domnul, Dumnezeul nostru, este un singur Domn’ şi ‘Să iubeşti pe Domnul, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău, cu tot cugetul tău şi cu toată puterea ta’. Iată porunca dintâi. Iar a doua este următoarea: ‘Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.’ Nu este altă poruncă mai mare decât acestea.”.

Categorii

Lasa un comentariu