Descarcă aici:     Ghedeon- joc recapitulativ

Ghedeon-color- imagini joc,          Ghedeon -imagini alb negru

Materiale și instrucțiuni: printati vasele alaturate  ( daca nu aveti imprimanta color, alegi varianta alb-negru), laminaţi-le si apoi decupaţi după contur; tăiați vasele în 5 sau 6 bucăți fiecare, asemeni unui puzzle; puneți pe o tablă  cele două torțe, câte una pentru fiecare echipă si apoi acoperiți-le cu vasele; puzzle-ul vaselor să fie ansamblat; puteti prinde piesele cu blutac să fie mai ușor de deslipit.

Cum se joacă: împărțiți copiii în două echipe. Spune-ți-le că atunci când Ghedeon a dat semnalul, toţi oamenii au spart vasele cu torţele aprinse. Şi noi va trebui să spargem vasele. Vom lua pe rând câte un ciob (bucată de puzzle) până vom scoate la iveală torța aprinsă. Echipa care indepărtează prima cioburile câștigă.

Categorii

Lasa un comentariu