Idee pentru rugăciune– Provoaca copii la rugaciune pentru probleme personale!

idee trimisa de Mariana Andras, Vladimirescu, Arad

images            Ai nevoie de un telefon sau aparat foto care filmează!….

Vei încerca sa filmezi toată grupa de copii, spunând ca nu

intra toți în imagine(cadru) pentru a-i putea filma … Probabil că telefonul meu nu e foarte performant !!! Dar nu e problema!?!…. sa știți ca eu cunosc pe Cineva care poate filma cuprinzand un cadru foarte mare… EL este Dumnezeu! Priviți ce spune Biblia în versetul din Proverbe 15:3 „Ochii Domnului sunt în orice loc supraveghindu-i pe cei răi, cât și pe cei buni”.

Am o veste foarte bună pentru tine: Dumnezeu te vede în orice clipă! Te vede când ești acasă și ești supărat, te vede la școala când încerci sa îți dai importanță ascunzând rănile din inima ta, te vede și aici la grupă când gândul tău zboară la alte lucruri…

Nu mai ascunde de Dumnezeu starea ta, spune-i chiar acum în rugăciune, toate problemele cu care te confrunți,.. Și El va lua asupra Lui toate îngrijorările tale.( opţional se pot provoca copiii să își spună unele probleme chiar în acel moment).

Și aruncați asupra Lui toate îngrijorările voastre, căci El însuși îngrijește de voi! 1 Petru 5:7

 

 

Categorii

Lasa un comentariu