Imagine Biblia-plicInstrucţiuni cartonase-3                                                         de Adriana Ardeu                                                                   

  • Printaţi şi decupaţi cartonaşele cu indicii;
  • Prinţaţi şi decupaţi imaginea Bibliei, dublaţi-o lipind  pe spate un carton astfel încăt impreună cu desenul să formeze un plic;
  • Tăiaţi  cu cutterul linia roşie astfel încât să formaţi un orificiu pe unde vor fi introduse sau extrase cartonaşele;
  • Introduceţi cartonaşele în Biblia-plic;

Descrierea jocului

Spuneţi copiilor că astăzi urmează să îşi verificele cunoştinţele din Cuvântul lui Dumnezeu, într-un mod mai diferit.  Ĩmpărţiţi copiii  în două echipe şi chemaţi pe rând cate un reprezentant al fiecărei echipe să extragă un cartonaş- indiciu din Biblie. Numiţi cu voce tare imaginea ptr a vă asigura că ştie ce reprezintă, şi din momentul acela începeţi să cronometraţi 15 (sau puteţi hotărâ şi mai multe), timp în care copilul trebuie sa spună trei situaţii / întâmplări sau personaje care să aibă legătură cu imaginea de pe cartonaşul extras.

   Dacă în decursul a celor 15 secunde copilul a reuşit să menţioneze 3 situaţii, a câştigat cartonaşul ptr echipa sa şi poate să îl ia  cu el la loc.  Dacă nu  a reuşit să menţioneze 3 situaţii, atunci copilul se va intoarce la loc, iar cartonaşul va fi introdus înapoi în Biblie, dându-le şansa celorlalţi copii să se gândească la rezolvare, ptr a fi pregătiţi ptr când cartonaşul va fi extras din nou.La final se vor număra cartonaşele fiecărei echipe şi se vor decide câştigătorii.

 Ex. -ptr cartonaşul cu imaginea unei regine, copiii vor trebui sa spună trei regine : Estera, Vasti, Candace;                                           

    -ptr cartonaşul cu imaginea soarelui: Ĩn Genesa 1 Dumnezeu a creat luminătorii cerului; la lupta de la Gabaon, Dumnezeu a făcut să stea soarele pe loc; când Iona aştepta distrugerea cetăţii Ninive, a suferit din cauza soarelui dogoritor;

cartonase 1

cartonase 2

cartonase 3