Invitaţii la nuntă - Joc recapitulativ

       (de Florentina Ardelean)

invitatie_de_nunta_alba_cu_design_floral_6332

Argument: Vi s-a întâmplat să aveţi în clasă câţiva copii supărăcioşi, de genul celor care nu suportă să piardă la vreun joc? Dar copii atât de sensibili încât dacă li se pune o întrebare la care nu ştiu răspunde, se simt atât de jenaţi încât nu mai vor să se implice în nici o activitate, pentru a nu se face de suşine?

            Jocul  acesta ţine cont şi de aceşti copii, deoarece răspunsurile vor fi date în echipe de câte patru. Astfel, chiar dacă unul din cei patru nu ştie răspunsul, cu siguranţă îl vor ştii ceilalţi coechipieri. Indiferent de care dintre ei dau răspunsul, răsplata (câte o bomboană?) o vor primi cu toţii.

Materiale necesare:

 • Invitaţii vechi de nuntă. Dacă nu aveţi o astfel de colecţie J , puteti să printaţi imaginea alăturata, sau folositi altceva, în funcţie şi de tematica lecţiei: plicuri colorate, felicitări, inimioare îndoite în două etc.
 • Bileţele cu întrebări (câte 4 bileţele pentru fiecare invitaţie); întrebările se pot repeta la nevoie;
 • Un coşuleţ cu bomboane;

Instrucţiuni:

 • Aşezaţi pe o masă invitaţiile cu întrebările în ele;
 • Împărţiţi copiii în echipe de câte patru ( nu îi lăsaţi să se împartă ei);
 • Chemaţi în faţă câte o echipă, spuneţi-le să aleagă o invitaţie cu un set de întrebări şi puneţi-le întrebările;
 • Copiii pot răspunde împreună ca şi echipă, dar întrebările se pot pune şi individual;
 • Primesc câte un punct pentru fiecare răspuns corect.
 • După ce au răspuns primesc o recompensă din coşul cu bomboane şi trec la loc;
 • Dacă concursul este cu un număr mare de întrebări, folosindu-vă şi de lecţiile anterioare, va fi nevoie de mai multe invitaţii, iar echipele pot                      ieşi de mai multe ori în faţă;
 • Câştigă echipa cu cele mai multe puncte;

(în cele mai multe cazuri va fi egalitate :- )

invitatie_de_nunta_alba_cu_design_floral_6332

Categorii