Joc de Crăciun- joc recapitulativ

christmas_card_aadescarca jocul in format pdf:  Joc recapitulativ de Craciun  

   Ardeu Adriana

 Ultima poruncă rostită de Domnul Isus ucenicilor este să ducă Evanghelia pâna la marginile Pământului; şi Evanghelia chiar a fost răspândită pe cea mai mare parte a Pământului. Astăzi, colindele şi urarea ,,Crăciun fericit” răsună în sute de limbi şi dialecte de pe întreg globul pământesc .

Pregătire joc: Se scriu limbile (naţionalităţile) pe un set de cartonaşe (decupate într-o formă asociată cu sărbătoarea- ex. Clopoţel), iar cuvintele  corespunzătoare limbii respective se scriu citeţ pe alte cartonaşe. Primele cartonaşe vor fi puse cu blue-tac în partea de sus a tablei cu partea scrisă la vedere, iar celelalte vor fi împrăştiate aleatoriu pe tablă.

Desfăşurare:

Varianta 1: Copiii vor fi împărţiţi pe echipe şi li se vor pune întrebări din lecţie. Dacă răspund corect primesc 10 puncte ptr echipă şi li se dă şansa să meargă la tablă  şi să aleagă un cartonaş dintre cele puse aleatoriu. Trebuie să citească cu voce tare cuvintele de pe cartonaş şi să ghicească limba în care a fost scrisă. Dacă ghiceşte, ia cartonaşele ptr echipa sa şi primeşte încă zece puncte . Dacă nu ghiceşte pune cartonaşul  în acelaşi loc de unde l-a luat.

Varianta 2: ( gen ,,Memory”) Ambele seturi de cartonaşe vor fi amestecate şi împrăştiate pe tablă. Copilul care a răspuns corect ridică un cartonaş şi apoi mai ridică unul ptr a îi găsi perechea. Dacă  nu a găsit perechea, le va pune înapoi în exact acelaşi loc ( dându-le şansa celorlalţi să memoreze locul); dacă găseşte perechea, o ia şi are voie să mai extragă până greşeşte. Se acordă 10 puncte la o pereche de cartonaşe.

 

 

Colindul ,,Noapte preasfinţită” în diferite limbi

 

Engleză: Silent Night
Germană: Stille Nacht
Spaniola: Noche de Paz
Portugheza: Noite de Paz
Franceza: Sainte Nuit
Africana: Stille Nag
Olandeză: Stille Nacht
Chineză: Ping’an Ye Ge
Swahili: Usiku Mtakatifu
Cheyenne: Pavetaa’eva nehe’xoveva
Maori: Mārie te pō, tapu te pō
Zulu: Busuku obuhle

 

 

 

,,Crăciun fericit” în diferite limbi

Africana: Rehus-Beal-Ledeats
Albaneza: Gezur Krislinjden
Araba: Idah Saidan
Spaniola: Feliz Navidad
Bengali: Shubho Barodin
Portugheza: Boas Festas

Chineza (Cantoneza): Gun Tso Sun TanGung Haw Sun
Corsicana: Pace e salute
Engleza: Merry Christmas
Franceza: Joyeux Noël
Ebraica: Moadim Lesimkha
Italiana: Buon Natale
Turca: Noeliniz Ve Yeni Yiliniz Kutlu Olsun
Vietnameza: Chuc Mung Giang Sinh

Scotiana: Nadolig LLawen

,,An nou fericit” în diferite limbi

 

Bulgara: Chestita Nova Godina!
Catalana: Felic Any Nou!
Ceha: Stastny Novy Rok!
Daneza: Godt Nytar!
Engleza: Happy New Year!
Estona: Haad uut aastat!
Finlandeza: Onnellista uutta vuotta!
Franceza: Bonne Annee!
Greaca: Kalon etos iselthois!
Maghiara: Boldog uj evet!
Italiana: Felice Anno Nuovo!
Norvegiana: Godt Nytt Ar!
Rusa: S Novym Godom!
Sarba: Srecna Nova Godina!
Spaniola: Feliz Ano Nuevo!
Suedeza: Gott Nytt Ar!

 

 

Categorii

Lasa un comentariu