Poem Nuntă Nr.2

th          Adesea la inceputul unui nou an scolar cand vin copii noi la grupa,in prima duminica se simte o usoara atmosfera de…raceala. Copiii nu se cunosc toti intre ei,  si le e greu sa intre in vorba unii cu altii.Ce bine e sa ai in astfel de momente la indemana un joc de cunoastere care sa detensioneze atmosfera si sa ii ajute pe copiii sa intre in vorba unii cu altii.

    Scopul jocului : cunoastere, socializare;

Materiale necesare: un pix pt fiecare copil , cate un tabel asemanator cu  cel urmator si cadouri ;

Descarca tabelul aici: joc cunoastere

Cum se joaca: anuntati copiii ca in urmatoarele minute veti juca un joc pentru care vor avea nevoie  sa se ridice de pe scaun si sa se plimbe prin clasa   pentru a vorbi cu colegii. Fiecare copil va primi cate un tabel si un pix.  Ei vor trebui sa completeze primul rand liber de casute  conformitate cu ce scrie deasupra       ( ex.  Fructul preferat- portocala). Dupa ce au completat,toti copiii trebuie sa astepte startul dat de invatator si  in timp de 3 minute, sa inceapa sa caute in jur alti copiii care au ceva in comun cu el de pe lista din tabel. Pentru fiecare copil gasit care are scris pe lista  un lucru identic , copilul va trebui sa noteze un ,,X” in casuta libera de dedesubt.

Cand cele 3 minute expira, invatatorul striga ,,Stop: si cere copiilor sa se aseze din nou pe locuri. Se vor premia copiii care vor avea cel mai mare numar de,,X”-uri   pentru o singura casuta iar la final, copilul care are cel mai mare numar de ,,X”-uri in total.

* Jocul   se poate repeta  si cu alte ocazii, tot ce trebuie sa faceti este sa scrieti alte cerinte in tabel. Fiti creativi 🙂

Hai sa ne cunoaştem !

Gaseşte persoane care au unul din urmӑtoarele lucruri ȋn comun cu tine:

Iniţiala numelor

Fructul preferat

Cartea preferatӑ din Biblie

Luna naşterii

Numӑr la pantofi

Categorii

Lasa un comentariu