de Oana Hancheș, jud.  Alba

Descarcă aici: Joc recapitulativ tematic 1 DEC,   

  harta Romaniei

Acest joc se poate face pentru orice lecție, în apropierea zilelor de 1 Decembrie sau 24 Ianuarie..

Materiale necesare -harta României, (eu am listat-o și am laminat-o); 12 stegulețe cu tricolorul românesc; abțibilduri autocolante pe care vor fi scrise diferite localități; post-it-uri.

Regulile jocului:  Copiii vor fi împărțiți în două echipe. Din fiecare echipă, va veni pe rând câte un copil și va alege un abțibild cu numele unei localități. Pe spatele abțibildului vor fi trecute numere de la 1 la 12. În funcție de numarul ales, copilul va lua un steguleț cu numărul respectiv, pe care va fi trecută o întrebare din lecție. Daca copilul/ echipa răspunde corect, au câștigat stegulețele. Câștigă echipa care în final va avea cele mai multe stegulețe.

Categorii

Lasa un comentariu