biscuitele

bisc

                                                                                                                                                                                                                                                                                            Cine nu a jucat in copilarie jocul biscuitele?  Este un joc de logica, asemanator jocului X-O

Cum se joacă :

Aveti nevoie fie de un chenar impartit in patratele ( pe vremuri se juca pe caiete de matematica), sau – mai usor – folositi punctele, aceasta fiind varianta moderna a jocului. Chenarul trebuie să aibe cel puţin câte 5 puncte atât pe lungime cât şi pe lăţime. Copiii vor fi impartiti in 2 echipe : ,,X” si ,,O”.

Invatatorul va pune intrebari pe rand fiecarei echipe. Copilul care a raspuns corect iese in fata si, in numele echipei, va trasa o linie intre doua puncte alaturate  din chenarul de joc.

Reguli
– o linie poate fi trasă doar pe orizontală şau pe verticală
– o linie trebuie trasă astfel încăt să unească două puncte alăturate (nu poate fi trasată o linie ce trece prin mai mult de 2 puncte)
– atunci când un pătrat se închide jucătoru care a tras ultima linie va pune în interiorul pătratului semnul cu care joacă şi va fi obligat să traseze încă o linie
– când toate pătratele au fost completate jucătorul care are cele mai multe semne înscrise în interiorul pătratelor câştigă jocul

Tabla de joc poate avea oricâte puncte pe lungime şi lăţime dar, cu cât este mai mare cu atât jocul va dura mai mult.

Castiga echipa care a inchis cat mai multe patratele si le-a notat cu semnul echipei sale.

Categorii

Lasa un comentariu