Kaboom- joc recapitulativ

kab 1   Material trimis de Alina Frateanu,  Cluj

Jocul constă dintr-o planșă pe care sunt lipite cu blutak diferite bilețele colorate pe spatele cărora sunt scrise numere care reprezintă un anumit punctaj (1, 5, 10, 30, 50, 80, 100 etc.), dar și unele bilețele care conțin bombe.

Modul de folosire:   Se împart copiii în cel puțin 2 echipe și se pregătesc de către învățător întrebări recapitulative din lecție/lecțiile precedente. Se pun întrebări pe rând echipelor și câte un copil din fiecare grupă va veni să întoarca un biletel. Dacă pe spatele bileţelului se aflӑ scris un punctaj, acesta se acumulează grupei, dar dacă nimerește o bombă, se anulează punctele grupei (fie toate punctele adunate pana atunci , fie doar ultimul punctaj- acest detaliu fiind decis de cӑtre învățători, de la ȋnceputul jocului). Când fiecare membru a echipei a trecut pe la planșa Kaboom, se termină jocul și se adună punctajele (Sau dacă există mai multe întrebări, se mai poate merge o tură).

kab 2 kab 3

Categorii

Lasa un comentariu