Descarcă aici: Lantul de post si rugaciune 2023

Pacea, protecția și călăuzirea Domnului nostru Isus Cristos, să fie cu fiecare în parte!

Prin harul, mila și îndurarea lui Dumnezeu și în anul 2022 avem un lanț continuu de post și rugăciune pentru lucrarea cu copiii din cadrul Departamentului de Familii, Tineret și Copii.  Acest proiect a început în anul 2019 și cu ajutorul lui Dumnezeu vrem să continue și în anul 2023.

Având în vedere importanța și complexitatea lucrării la care Dumnezeu ne-a chemat, și anume aceea de a contribui la formarea caracterului copiilor noștri și de a le îndrepta privirile către Mântuitorul nostru și fiind pe deplin conștienți de ajutorul divin de care avem nevoie în slujirea aceasta, suntem chemați și în anul 2023 să stăm înaintea Domnului nostru căutând Fața Lui cu post și rugăciune, pentru o slujire eficientă și conformă voii Lui. Pe lângă abilitățile, darurile, implicarea și pasiunea cu care slujim fiecare dintre noi, avem nevoie de autoritate, călăuzire, ungere divinăși o permanentă însoțire a Duhului Sfânt în viețile noastre, care să aducă roadă și să producă transformare în inimile copiilor noștri.

Ca și parte organizatorică, în acest an am avut o perioadă de înscrieri și apoi au fost implicate mai mult comunitățile din diaspora fiindu-le încredințate fiecăreia câte o lună (organizare internă în comunitate, apoi centralizatorul lunii respective a fost trimis către sora Laura Cornici care a trimis acel mesaj de aducerea aminte, cu 2-3 zile înainte).

Vrem să mulțumim pe această cale fraților și surorilor din țară și de peste hotare care au răspuns chemării și s-au implicat în acest proiect cu una, două sau chiar mai multe zile de post și rugăciune, mijlocind înaintea Domnului pentru cauzele menționate.

Motivele/ cauzele pe care dorim să le aducem înaintea Domnului în anul 2023 în zilele de post și rugăciune, sunt:

 1. Implementarea și dezvoltarea lucrării cu copiii prin proiectele departamentului, și anume:
 2. Conferința anuală a lucrătorilor cu copiii
 3. Concursul Biblic Talantul în negoț
 4. Lanțul de post și rugăciune anual
 5. Cursurile de instruire Pro7 Educație (7 nivele)
 6. Agenda anuală a învățătorului
 7. Revista Mărgăritarul
 8. Echipa tehnică
 9. Săptămâna Speranței prin tabere organizate în colaborare cu biserici și alte organizații
 10. Citirea Bibliei în 1-3 ani la biserică
 11. Picurul de miere zilnic (citirea Bibliei într-un an sau varianta în 3 ani)
 12. Sărbătoarea anuală „Copiii lui Isus”
 13. Biblia la puterea a doua
 14. Școala duminicală în situații speciale (proiect început în anului 2020)
 15. Școala părinților creștini (proiect început în anul 2021)
 16. Bunici implicați – nepoți binecuvântați (proiect în fază de viziune – deocamdată nu este activ).
 17. Protecție din partea Domnului Isus peste:
 18. copii, adolescenți, tineri, părinți și bunici;
 19. 2. familiile tuturor lucrătorilor din câmpul Evangheliei (învățători, instructori, lideri, predicatori, slujitori ordinați, alte forme de slujire):
 20. România și românii de pretutindeni.
 • Misionari și familiile lor.

Călăuzire divină și protecție în lucrare. Ne rugăm pentru etniile neevanghelizate și popoarele care nu au încă Biblia tradusă în limba lor. Susținem cu post și rugăciune lucrarea făcută prin APME și AREA.

 1. Resurse financiare pentru proiectele departamentului.

Ne rugăm ca Dumnezeu să vă pună pe inimă implicarea în acest proiect în anul următor și El să lucreze la cauzele aduse înaintea Lui!

Dumnezeu să vă binecuvânteze și să vă călăuzească pe fiecare!

Categorii

Lasa un comentariu