Poem Nuntă Nr.2

Descarca lectia aici:Lectie de la o conserva

hg Sursa: Doug Hoffman /Everyday Object Lessons

Verset pivot:

Domnul nu se uită la ce se uită omul; omul se uită la ceea ce izbeşte ochii, dar Domnul se uită la inimă.” 1 Samuel 16: 7

Materiale necesare: – O conservă de fructe sau altceva, fără etichetă; dacă   poţi, ciobeşte-o sau îndoaie-o puţin; -un desfăcător de conserve

Lectia: Pune conserva pe un scaun în mijlocul grupului de copii şi cheamă câţiva să o examineze. Cere fiecăruia să descrie conserva cu un cuvânt. Unul va spune că e lucioasă, altul că e ciobită, altul că e curată, sau plină etc.

Întreabă-i: ,,Dacă ar fi să comparăm conserva cu o persoana/ un copil-

Ce ar însemna fiecare cuvânt cu care ai caracterizat conserva? Ex: ciobit, la o persoană ar însemna că are defecte. Lucioasă – poate persoana vrea să pară foarte îngrijită, să dea impresie bună. Faptul că nu are etichetă, ne tentează să dăm cu presupusul asupra conţinutului conservei.” ( Întreabă doi copii ce cred că e în conservă.) Sunteţi siguri? Aţi fi dispuşi să garantaţi cu viaţa voastră că ceea ce aţi presupus e adevărat? Nu?

Tot aşa facem şi cu oamenii. Spunem adesea despre ei că sunt buni, răi, netalentaţi, buni de nimic etc. Dar realitatea nu noi o cunoaştem. Dumnezeu e Singurul care poate vedea inlăuntrul nostru şi e Singurul care poate pune eticheta corect, aşa cum spune şi versetul de astăzi ( citeşte versetul).(Aici poţi da un exemplu din viaţa ta sau a unui aropiat).

Deci decât să presupunem  şi să greşim, jignind şi rănind astfel copiii din jur, mai bine Îi cerem lui Dumnezeu să ne ajute să îi cunoaştem mai bine. El poate ajuta acea persoana/ copil să se deschidă – precum deschid şi eu conserva -şi să vedem realitatea aşa cum este. (Deschide conserva).

Haideţi, dragi copii să nu mai ne judecăm unii pe alţii după aparenţe, ci să ne iubim şi să ne acceptăm aşa cum suntem. Cine ştie ce vom ajunge fiecare dintre noi? Fii tu prieten cu copilul pe care toţi îl evită azi; poate că mâine, Dumnezeu va face lucruri mari prin el şi vei realiza că este o adevărată onoare să îl ai ca prieten.