MICII ÎNVĂȚĂTORI- activitate
Humorous little girl playing teacher in classroom
Humorous little girl playing teacher in classroom

Descarca aici: Micii invatatori

Scop:împlicarea copilului în activitatea pe care de obicei o desfășoară învățătorul, cu scopul ca acesta să înțeleagă mai bine importanța ascultării și supunerii la grupă.

Desfășurare:

  • Copiii vor fi împărțiți în grupe pentru fiecare duminică astfel încât să fie acoperite următoarele activități: timpul de cântări, timpul de rugăciune, lecție biblică- pot fi două lecții pe program;
  • Ar fi recomandat ca lecțiile pe care copiii le vor pregăti să fi fost predate deja la grupă, deci o astfel de activitate să aibă și scop de recapitulare;

  • Cuprinde în această activitate pe toți copiii pe care îi ai la grupă, iar dacă sunt descurajați că nu se vor descurca, încurajează-i și oferă-le ajutor în pregătire și în timpul activității de la grupă;
  • Asigură-te că fiecare copil din grupă a primit la timp tabelul cu responsabilitățile, pentru a avea timp să se pregătească.

Exemplu de împărțire a copiilor pentru o activitate (acest tabel îl vor avea atât învățătorii, cât și copiii).:

Nr. crt. Numele și prenumele Activitate Data
1. Tabita  Cântare (alegi 2 cântări din caiet)  7 mai
2. Iunia Lecție:Nașterea lui Moise

Pasaj biblic:

Exodul 1:11- 2:10

3. Noemi

 

Rugăciune (rugăciunea de început și rugăciunea cu bilețele)
4. Sara Lecție:Chemarea lui Moise

Pasaj biblic: 

Exodul 2:10- 4:18

  • După încheierea activității, purtați discuții cu copiii cu privire la această experiență și încurajați-i să împărtășească cu ceilalți cum s-au simțit în această postură. Poți duce discuția spre subiectul ascultării, rugându-i să spună cum s-au simțit când au văzut că alți copii de la grupă erau neascultători atunci când ei predau. Cu siguranță o astfel de experiență îi va încuraja ca pe viitor să fie mult mai ascultători la grupă, pentru că au simțit pe pielea lor cât de grea este munca de învățător.
Categorii

Lasa un comentariu