Humorous little girl playing teacher in classroom

Humorous little girl playing teacher in classroom

Descarca aici: Micii invatatori

Scop:împlicarea copilului în activitatea pe care de obicei o desfășoară învățătorul, cu scopul ca acesta să înțeleagă mai bine importanța ascultării și supunerii la grupă.

Desfășurare:

  • Copiii vor fi împărțiți în grupe pentru fiecare duminică astfel încât să fie acoperite următoarele activități: timpul de cântări, timpul de rugăciune, lecție biblică- pot fi două lecții pe program;
  • Ar fi recomandat ca lecțiile pe care copiii le vor pregăti să fi fost predate deja la grupă, deci o astfel de activitate să aibă și scop de recapitulare;

  • Cuprinde în această activitate pe toți copiii pe care îi ai la grupă, iar dacă sunt descurajați că nu se vor descurca, încurajează-i și oferă-le ajutor în pregătire și în timpul activității de la grupă;
  • Asigură-te că fiecare copil din grupă a primit la timp tabelul cu responsabilitățile, pentru a avea timp să se pregătească.

Exemplu de împărțire a copiilor pentru o activitate (acest tabel îl vor avea atât învățătorii, cât și copiii).:

Nr. crt. Numele și prenumele Activitate Data
1. Tabita  Cântare (alegi 2 cântări din caiet)  7 mai
2. Iunia Lecție:Nașterea lui Moise

Pasaj biblic:

Exodul 1:11- 2:10

3. Noemi

 

Rugăciune (rugăciunea de început și rugăciunea cu bilețele)
4. Sara Lecție:Chemarea lui Moise

Pasaj biblic: 

Exodul 2:10- 4:18

  • După încheierea activității, purtați discuții cu copiii cu privire la această experiență și încurajați-i să împărtășească cu ceilalți cum s-au simțit în această postură. Poți duce discuția spre subiectul ascultării, rugându-i să spună cum s-au simțit când au văzut că alți copii de la grupă erau neascultători atunci când ei predau. Cu siguranță o astfel de experiență îi va încuraja ca pe viitor să fie mult mai ascultători la grupă, pentru că au simțit pe pielea lor cât de grea este munca de învățător.