Nume prețios- lecție obiect

trimis de Camelia Hreceniuc

UntitledDescarcă aici: Nume prețios (1)

Versetul de referință:

Ioan 1:13 „Dar tuturor celor ce l-au primit, adică celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu.”

Materiale necesare:

  • Unul sau mai multe ecusoane[1]

Introducere:

  • arătăm ecusonul și îi punem să-l descrie
  • îi întrebăm când îi folosim

Ex.:   în tabără folosim ecusonul pentru a ne putea cunoaște numele unii altora

Conținutul:

  • deci ecusonul ne spune cine suntem, tot așa Biblia ne spune că cei care L-au acceptat pe Domnul Isus ca Mântuitor au primit un nume: copil al lui Dumnezeu (un nume prețios – accentuăm această idee) – aici citim versetul din Biblie.
  • dar dacă eu nu fac parte din tabără și vin așa, primesc ecuson? NU, doar cei care s-au înscris. Tot așa, dacă tu nu L-ai acceptat pe Domnul Isus ca Mântuitor, tu nu poți purta acest nume de COPIL AL LUI DUMNEZEU. (Putem da exemple de păcate cu care se confruntă copiii, exemplu: dacă tu vorbești urât cu colegii tăi, ești neascultător de părinți etc. – toate aceste lucruri se numesc păcat și cei ce fac astfel de lucruri nu poartă numele de copil al lui Dumnezeu dar tu poți astăzi sa-ți ceri iertare lui Dumnezeu toate lucrurile rele din viața ta si să-L rogi să îți dea și ție acest nume de copil lui Dumnezeu. Dar dacă tu deja L-ai primit pe Domnul Isus în viața ta te provoc ca săptămâna viitoare, în fiecare zi când ești ispitit să păcătuiești (poate să spui o minciună, etc.) să îți amintești că porți un nume prețios: de copil al lui Dumnezeu și să-i ceri în fiecare dimineață lui Dumnezeu putere să te ajute să porți cu cinste acest nume)

Concluzia:

  • așa că data viitoare când vei vedea un ecuson să te gândești: „Oare port eu acest nume prețios?” Și dacă da „Oare îl port cu cinste/demnitate?”

Imagine preluată de pe: http://www.magazinbirotica.ro/ecuson-orizontal-cu-snur-ecada.html

Categorii

Lasa un comentariu