Poem Nuntă Nr.2

oita scan

Spuneti copiilor urmatoarea introducere:

,, Stiti ca adeseori cand nu putem dormi, cei din jur ne spun:,,Numara oile!”

Vor sa spuna ca daca ne imaginam ca numaram un sir de oi trecand prin fata noastra, pana la urma ne plictisim si adormim. Ei bine, pentru mine si pentru tine  care suntem copii ai lui Dumnezeu, stim ca se poate mult mai bine decat atat.

Atunci cand nu poti dormi este adesea pentru ca ai o problema care te preocupa. Rezolvarea nu este sa o ignori si sa ,,numeri oile”, pentruca nu va trece. Alege in schimb sa vorbesti cu Pastorul. Adica cu Domnul Isus, Pastorul sufletului tau, Cel care cunoaste situatiile prin care treci si stie tot ce ai pe suflet. Cum sa vorbesti cu El? Prin rugaciune. Marturiseste-I pacatul, spune-i problema, cere-i ajutorul si pacea Sa minunata si vei vedea ca vei putea dormi linistit dupa aceea.

Pentru ca sa nu uiti sfatul acesta ,vom face un lucru manual pe care sa il pui langa pat si sa iti aminteasca intotdeauna ce ai de facut inainte de culcare.”

Instructiuni:

-Printati corpul oitei pe carton alb iar capul si picioarele pe carton roz sau albastru.

-dati copiilor sa decupeze si apoi sa lipeasca partile astfel incat sa arate ca in imaginea model;           ( Atentie la cap: partea de sus trebuie lipita sub blanita, dar urechea trebuie sa ajunga peste blanita de la gat.)

-perforati doua gauri pe spatele oitei si dati copiilor un fir de ata ( mai groasa decat cea de cusut) pentru a-i atasa o agatatoare;

-ajutati copiii sa scrie urmatorul sfat pe blanita oitei: ,,Cand nu poti dormi, nu numara oile, vorbeste cu Pastorul!”

-spune-le copiilor sa agate oita undeva langa pat, pentru a nu uita niciodata sa  vorbeasca cu Pastorul inainte de a se culca 🙂

oita1 oita-2

 

oita scan

Categorii

Lasa un comentariu