Pacatele marturisite sunt iertate

 

Pacatele marturisite sunt iertate

Adriana Ardeu, bis. Gloria, Arad

  • Decupaţi mai multe inimioare din carton negru şi alb; Să fie de aceeaşi mărime şi la fel de multe din ambele culori.
  • Lipiţi inimioarele una în spatele alteia ( una albă lipită de una neagră), ataşând între ele un beţişor ca acelea pentru îngheţată.
  • Daţi copiilor de la grupă câte un beţişor şi spuneţi-le să leţină arătând partea neagră.
  • Discutaţi cu ei despre faptul că păcatul îţi murdăreşte viaţa\ inima şi că nu există nici un om fără păcat, dar fiecare are şansa să fie iertat  şi să aibă o inimă curată dacă îşi mărturiseşte păcatul şi îşi cere iertare.
  • Provocaţi-I să se gândească la un păcat făcut recent pentru care nu şi-au cerut iertare şi în rugăciunea care urmează să îl mărturisească lui Dumnezeu.
  • După ce au făcut-o să întoarcă fiecare inimioarele astfel încât să se vadă partea albă: Păcatul mărturisit este iertat!
  • Dacă aveţi copii puţini la grupă, cu siguranţă se poate crea acea atmosferă de încredere şi părtăşie în care copiii să îndrăznească să spună păcatul său cu voce tare; Binenţeles, învăţătorul trebuie să fie primul care face aceasta pentru a fii un exemplu. Rugăciunea la o grupă cu puţini copii poate fii prin urmare, de tip ,, pe rând’’.
  • La o grupă cu mai mulţi copii rugăciunea e indicată să fie în comun şi doar dacă doreşte cineva să mărturisească păcatul cu voce tare înainte de rugăciune, după ce învăţătorul se dă pe sine exemplu.
Categorii

Lasa un comentariu