Păcatele mărturisite sunt iertate –  Idee pentru timpul de rugăciune

 

Pacatele marturisite sunt iertate

Adriana Ardeu, bis. Gloria, Arad

  • Decupaţi mai multe inimioare din carton negru şi alb; Să fie de aceeaşi mărime şi la fel de multe din ambele culori.
  • Lipiţi inimioarele una în spatele alteia ( una albă lipită de una neagră), ataşând între ele un beţişor ca acelea pentru îngheţată.
  • Daţi copiilor de la grupă câte un beţişor şi spuneţi-le să leţină arătând partea neagră.
  • Discutaţi cu ei despre faptul că păcatul îţi murdăreşte viaţa\ inima şi că nu există nici un om fără păcat, dar fiecare are şansa să fie iertat  şi să aibă o inimă curată dacă îşi mărturiseşte păcatul şi îşi cere iertare.
  • Provocaţi-I să se gândească la un păcat făcut recent pentru care nu şi-au cerut iertare şi în rugăciunea care urmează să îl mărturisească lui Dumnezeu.
  • După ce au făcut-o să întoarcă fiecare inimioarele astfel încât să se vadă partea albă: Păcatul mărturisit este iertat!
  • Dacă aveţi copii puţini la grupă, cu siguranţă se poate crea acea atmosferă de încredere şi părtăşie în care copiii să îndrăznească să spună păcatul său cu voce tare; Binenţeles, învăţătorul trebuie să fie primul care face aceasta pentru a fii un exemplu. Rugăciunea la o grupă cu puţini copii poate fii prin urmare, de tip ,, pe rând’’.
  • La o grupă cu mai mulţi copii rugăciunea e indicată să fie în comun şi doar dacă doreşte cineva să mărturisească păcatul cu voce tare înainte de rugăciune, după ce învăţătorul se dă pe sine exemplu.