descărcare   idee trimisă de Alexandra Bodea, Arad

Descarcă aici: Paharul- Gol sau plin

Adevăr central: Strânge Cuvântul lui Dumnezeu pentru a nu păcătui împotriva Lui.

Verset de referință: Psalmul 119:11

Materiale necesare:  un pahar transparent și o sticlă cu apă;

Lecția:

(Arată-le copiilor un pahar gol, de preferință transparent, pentru a fi siguri că e gol)

Ce am aici? (un pahar)

Cum este paharul? (gol)

Așa cum acest pahar este gol tot așa ești și tu dacă nu îl ai pe Dumnezeu și Cuvântul Lui în inima ta.

Eu voi umple acest pahar cu apă (torni apă pentru a fi plin)

Cum este acum acest pahar? (plin) Pentru a fi și tu plin trebuie să faci ceea ce spune Biblia în Psalmul 119:11 (citește-l din Biblie).

Când strângi Cuvântul lui Dumnezeu în inima ta, tu te umpli de Cuvânt și Cuvântul nu te lasă ca să păcătuiești.

Când vine un gând la tine. hai să mint ca să nu mă pedepsească mama, dacă ai citit din Cuvântul lui Dumnezeu, adică Biblia, Dumnezeu îți va aduce aminte de un verset din Biblie, unde spune să nu minți și dacă tu asculți și nu minți , atunci nu păcătuiești.

Tu și eu strângem Cuvântul lui Dumnezeu în inimă atunci când îl citim, să-I cerem înțelepciune lui Dumnezeu, sa-L înțelegem și apoi sa-L punem și în practică pentru a nu păcătui.

Dar să vedem ce se întâmplă cu paharul acesta dacă cineva bea din el (și chemi un copil să vină să bea din el). Se golește așa-I? Și pentru a fi iarăși plin trebuie să il umplu iar (umpli iar paharul). Tot așa și tu se întâmplă să citești,apoi trec câteva zile și uiți; de aceea trebuie să strângi Cuvântul lui Dumnezeu țn fiecare zi, să citești cel puțin un capitol pe zi pentru a fi pregătit să biruiești păcatul.

Strânge Cuvântul lui Dumnezeu pentru a nu păcătui țmpotriva lui Dumnezeu și pentru a fi pregătit să răspunzi celor care te țntreabă. Dacă cineva te întreabă : tu de ce nu minți? Tu să le poți răspunde : eu nu mint pentru că Biblia spune că e un păcat și e răsplătit cu iadul și să poți să ii arați exact unde scrie.

 

Idei pe care le mai poți folosi:

_ dacă paharul e gol poate să il bată vântul și să îl ia foarte ușor

_ dacă paharul e cu gura în jos nu poate să strângă nimic în el (depinde de poziția paharului)

 

 

 

Categorii

Lasa un comentariu