Paletele mulţumirii - Idee pt rugăciune

 

paletele multumirii

Adriana Ardeu, bis. Gloria, Arad

  • Decupaţi nişte palete din carton;
  • Colecţionaţi câteva reviste cu reclame dela Kaufland sau alte magazine si decupaţi diverse alimente sau obiecte , pe categorii;
  • Lipiţi-le pe palete ţinând cont ca pe fie care paletă să fie o altă categorie, ex: Legume, dulciuri, băuturi sănătoase, fructe, pantofi sau adidaşi, haine, obiecte de şcoală, pijamale şi lenjerie de pat, jucării, unelte etc.
  • La timpul de rugăciune, daţi copiilor în mână căte o paletă şi întrebaţi-I cum le-ar plăcea dacă nu ar mai exista pe lume jucării, pantofi, prăjituri? Pentru tot ceea ce avem şi ne este de folos ar trebui să mulţumim lui Dumnezeu. Cheamă fiecare copil care are o paletă să mulţumească pentru categoria de obiecte sau alimente lipite pe paletă.
  • Daţi exemplu copiilor cum să roastească mulţumirea, inainte de a începe; Ex: ,,Tată ceresc, îţi mulţumesc pentru legumele sănătoase care există şi pe care mi le pregăteşte mama să mănânc. Mulţumesc că ele mă ajută să cresc sănătos.’’
Categorii

Lasa un comentariu