Pantofii-Găsește perechea

De Diana Grozea

Descarcă aici: Pantofii- joc recapitulativPantofii -imagini joc

Sugestie: Acest joc poate  fi folosit  pentru lecția „Copilăria Domnului Isus „

Instrucțiuni: Imprimă  planșele cu pantofii pe coală cartonată, astfel încât să nu se vadă culoarea pantofilor prin carton apoi decupează-le. Plastifică  și decupează pantofii. Folosește Blutak pentru a prinde pantofii pe tablă.

Cum se joacă:

Varianta 1- ca şi jocul ,,memory”

Pantofii se vor lipi pe tablă cu blutak,pe dos, astfel încât să nu se vadă culorile .Se împart copii în două echipe egale numeric. Se pun întrebări copiilor în mod alternativ. Copilul care răspunde corect la întrebare va veni la tablă să întoarcă doi pantofi. Dacă va forma o pereche de aceeași culoare, va primi 50 de puncte, dacă nu, doar 5 puncte.

             Varianta 2

Lipiţi pantofii cu partea colorată la vedere și scrieţi pe spate diferite punctaje. Copilul care va răspunde corect la întrebare va veni și va alege un pantof pe spatele căreia sunt scrise punctele câștigate.

La finalul jocului toți copiii vor primi în mod egal recompensă, indiferent de numărul punctelor acumulate.

Categorii

Lasa un comentariu