Poem Nuntă Nr.2

 

pescuirea minunata 2                                                descarca jocul aici: Pescuirea minunata

Adriana Ardeu

      Instrucţiuni

-Decupaţi şi laminaţi peştişorii de pe plansele alăturate;                                                                                                          – Scrieţi pe spate greutăţi diferite în Kg (ex 2 kg, 5 kg )                                                                                                              -Pe spatele a 3-4 dintre peşti scrieţi cuvântul ,,împărţit” sau ,, dăruit”;                                                                                                                                 – Lipiti pestisorii pe tablă cu blutac sau daca aveţi flanelograf, ataşaţi pe spatele lor o bucătică de material textil aderent.

Reguli joc:   Jocul este o variantă a  cunoscutului joc Zonk.

  • Împărţiţi copiii în două echipe şi puneţi întrebări din lecţie. Scoateţi la tablă câte un copil care a răspuns corect pentru a  alege peşti.
  • Are voie să aleagă câţi peşti doreşte, ţinând însă cont că ar putea da de peştele ,,împărţit” sau ,, dăruit”, acesta însemnând că toate punctele pe care le-a câştigat va trebui să le dăruiască echipei adverse.
  • Punctajul câştigat se adaugă echipei sale.
  • Câştigă echipa care a adunat cea mai mare cantitate de peşte. Se poate juca şi individual, fară a se face împărţire pe echipe. În cazul acesta, fiecare copil câştigă punctele ptr el si cand e cazul leimparte cu copilul care a raspuns la intrebarea anterioara.

pescuirea minunata 2

 

Daca nu aveti imprimanta color, printati pestisorii de pe plansa urmatoare si colorati-i.

pescuirea minunata 3

 

Categorii

Lasa un comentariu