Pictura pe pietre- proiect de vara

dd            O idee buna pentru tabere, pentru cluburi sau pentru cei care aveti destul timp si spatiu la scoala duminicala este sa organizati un proiect de pictura pe piatra. Spun  pe piatra pentru ca e cel mai ieftin material, gratis de altfel, dar se poate si pe lemn, panza ,sticla sau alte materiale ( chiar frunze mari de copac, daca vreti).

Materiale necesare:  – pietre netede,spalate si uscate ( va recomand sa le culegeti impreuna cu copiii de la un rau din apropiere sau de pe munti si dealuri 🙂 ;

– culori tempera sau acrilice, la tub ( tineti cont, veti avea nevoie de mai multa   vopsea alba decat  de alte culori pentru ca aceasta se amesteca cu toate celelalte pentru a crea nuante mai deschise decat baza);

6b0e88efa8d273c297b10e3a4b4a3495

-farfurii de plastic (sau daca aveti cateva placi de gresie  sau faianta) pentru a turna si amesteca culori pe ele;

-pensule de diferite grosimi ( in specia lpensule subtiri pentru a putea picta detalii), dar nu uitati sa luati    pensule de calitate, nu din acelea ieftine care mai mult ,,frustreaza” decat coloreaza datorita faptului ca sunt prea aspre.

-cateva borcane cu apa si servetele pentru a clati pensulele;

-pregatiti cateva modele  sau idei ( pe piatra sau printate pe hartie) pentru  copiii mai putin talentati; acestia vor putea sa le copieze si se vor simti bine ca au putut picta si ei;

butterfly-perch-painted-rock-CindyThomas

– lac pentru finisare; nu cumparati lac pentru piatra deoarece  e posibil sa fie prea gros si sa altereze culorile; luati in schimb lac pe baza de apa ( sau pentru craft), pe care il veti gasi cu usurinta  atat in magazine speciale cat si in cele mari cumar fi Kaufland, Brico sau Jumbo.

-nylon sau o fata de masa de  musama care sa fie puse peste suprafata de lucru astfel incat copiii sa nu murdareasca mobilierul; ar fi pacat sa finalizati un timp frumos petrecut impreuna cu tristetea de a  vedea covorul sau mobilierul stropite cu vopsea;

  Sugestii de organizare: Asezati mesele astfel incat sa poata incape cati mai multi copii la in jrul unei mese. E indicat ca la fiecare masa sa stea cate un invatator  care sa picteze in acelasi timp cu copiii pentru a le oferi model,si pentru a le arata pas cu pas cum sa realizeze o pictura – daca e nevoie. nu lasati copiii sa puna culorile in farfurii – ei

apus de soare

vor pune prea mult sau culori nepotrivite, irosind astfel culorile. Spuneti-le ca le puneti voi, doar sa spuna ce anume doresc.

Nu uitati sa ii incurajati, spuneti-le sa se semneze ( ca si profesionistii :-), dati cu lac  dupa ce s-a uscat culoarea ( veti vedea ce mare diferenta face aceasta) si puneti la uscat.

 Sugestii de teme: Creatia lui Dumnezeu, Apus de soare, Locul meu preferat, Vizualizeaza un verset de lauda la adresa lui Dumnezeu etc.

maxresdefault

Categorii

Lasa un comentariu