Poem Nuntă Nr.2

pizza

descarca aici: Pizza piperata- joc recapitulativ

Instrucţiuni :

Printati cele doua jumatati de pizza pe hartie cartonata, taiati ,, pizza” in 8 felii si laminaţii-le. Lipiti pe spatele feliilor sarcinile de mai jos ( sau inventati altele) şi puneti feliile prinse cu blutak pe o tabla, astfel incat sa formeze o pizza rotundă.

Regulile jocului:

 Împărţiţi copiii în două echipe şi chemati în faţă câte un reprezentant al fiecăreia. Puneţi o întrebare grea, a cărui raspuns să fie – preferabil- dintr-un singur cuvânt. Cel care raspunde primul, câştigă şi alege o felie de pizza piperată . Copilul care a pierdut trebuie să facă ceea ce scrie pe dosul feliei .

 

Pedepse ptr feliile de pizza:

         spune-ţi numele pe dos;

         traversează sala cu o cană pe cap, fara ca aceasta să cadă;

         spune în zece secunde numele tuturor copiilor din echipa ta. START!

         mimează cantarea ta favorită  , iar echipa ta să o ghicească;

         spune in zece secunde câţi ani au învăţătorii de la grupă;

         spune cateva versuri de poezie;

         spune versetul zilei;

         numeşte 5 părţi ale corpului omenesc formate din 4 litere;

         etc.

pizza pizza

postat de Ardeu Adriana

(adaptare după jocul cha-cha pizza)

 

Tags Categorii

Lasa un comentariu