ioutg idee trimisă de Alina Răducanu, bis. Muntele Sionului, Deva
Descarcă aici :Proiect Creste citind

Cu toţii ştim că mai mult decât instrumente   pentru deschiderea minţilor şi a graniţelor către noi unversuri, cărţile îi transform în mod vizibil şi pozitiv pe cei care le deschid,iar beneficiile lor se răsfrâng nu doar asupra minţii, ci şi asupra sănătăţii cititorilor.

Mărturiile atâtor oameni mari ai lui Dumnezeu, oameni prin care Dumnezeu şi-a arătat slava pe pământ, afirmă faptul că viaţa lor ar fi fost total alta dacă nu şi-ar fi îmbogăţit bagajul de cunoştinţe cu ajutorul cărţilor scrise de oameni puşi în slujba marelui nostru stăpân, Dumnezeu.

Tocmai de aceea ne-am gândit la un proiect prin care să încurajăm copiii bisericii ‘’Muntele Sionului’’ să îşi folosească timpul liber în mod constructiv, citind.

Acest concurs constă în citirea a 18 cărţi în perioada anului şcolar. După ce copilul citeşte cartea, trebuie să povestească conţinutul cărţii învăţătorului care este notat în dreptul titlului cărţii respective din lista de mai jos.Toate aceste 18 cărţi se află în biblioteca bisericii ‘’Muntele  Sionului’’,iar cărţile se pot împrumuta în fiecare joi între orele 17-18. Cărţile se pot citi în orice ordine, esenţial fiind ca până în data de 29 mai, participanţii să citească toate aceste 18 cărţi. Binenţeles, fiecare biserică poate adapta ideea. Puteţi să ţineţi voi cărţile la grupe în loc de bibliotecă şi puteţi să schimbaţi numărul cărţilor în funcţie de vârsta copiilor. O altă variantă ar fi să citească orice cărţi creştine ar avea la îndemână şi să primească un punct pentru fiecare 100 pagini citite şi povestite.

Pentru premianţi hotărâţi o răsplată consistentă:

–  şansa de a participa într-o tabără de trei zile sau o excursie organizată anume pentru ei unde aceştia vor afla mai multe despre măreţia minunatului nostru Tată şi vor desfăşura activităţi recreative. -cu punctele obţinute pot ,,cumpăra´´ diverse obiecte din magazinul organizat de invăţători la finalul anului.

– vor putea participa gratis în tabăra mare unde merg şi alţi copii, ace stia din urmă trebuind însă să plătească.

Titluri de cărţi:

 1. „Umbra păstorului ”-I.T.Thurston (CiprianaAndrica)
 2. “Casa iubirii”-Elizabeth Cheney(Paul Răducanu)
 3. „Aprinzătorul de felinare”-Maria S. Cummins (Daniel Neagoe)
 4. “Zece fete care au adus o schimbare”-Irene Howat(Clara Lobonţ)

“Zece băieţi care au schimbat lumea”-Irene Howat (Clara Lobonţ)

 1. „Când dorm copiii”-Trena McDougal(Alina Răducanu)
 2. „Regina albă în ţara neagră”-Louise S. Monod (Daria Fedur)
 3. „Ereticii din Dumbravă”-Kristina Roy (Paul Răducanu)
 4. „Paradisul regăsit”- Kristina Roy (Jessi Chelariu)
 5. „În mâna tare a lui Isus”- Kristina Roy (Andreea Jurcoane)
 6. „Oameni fericiţi”- Kristina Roy (Dana Răducanu)
 7. „În sfârşit acasa”- Kristina Roy (Andreea Jurcoane)
 8. „În exil”- Kristina Roy (Alina Nicoara)
 9. „Aşa de mare este Dumnezeu”-Patricia St. John (Clara Lobonţ)
 10. „Hamid şi Kinza”- Patricia St. John (Dana Răducanu)
 11. „Misterul din pădure”- Patricia St. John (Jessi Chelariu)
 12. „Samuel Morris-biografie”-Lindley Baldwin (Daria Fedur)
 13. „Credincioasă până la moarte”-E. Hott (Ella Hora)
 14. „Întâmplări din viaţa misionarilor”-Mildred A. Martin(Amalia Corciu)

 

Cu mult respect,

Învăţătorii Şcolii Duminicale