Scop:exersarea ascultării de părinți în mod practic

Desfășurare:

  • oferă fiecărui copil de la grupă câte un bilet cu provocarea pentru săptămâna care urmează;
  • încurajează copiii să caute cât mai multe situații pe care le pot nota pe bilețel;
  • nu uita ca la următoarea întâlnire să evaluați împreună situațiile pe care copiii le-au scris pe bilete.

Exemplu de provocare:

Stiu că de multe ori părinții te pun să faci lucruri care ție nu îți plac, iar acest lucru se lasă de cele mai multe ori cu ceartă sau încordare îm relațiile de familie. Te provoc ca în această săptămână la FII DIFERIT! Gândește-te la lucrurile care de obicei nu îți place să le faci (ex: să speli vase, să duci gunoiul, să stai cu fratele/sora mai mică, să repeți la instrument) și alege ca în această săptămână să le faci de bună voie, fără ca ceilați să trebuiască să insiste sau să îți ceară acest lucru. Notează ceea ce ai observat pe parcursul săptămânii.

Adu cu tine această foaie completată la următoarea întâlnire!

CUM M-AM SIMȚIT EU:                                                          CUM AU REACȚIONAT CEILALȚI:

 

Categorii

Lasa un comentariu