de Florina C. , Biserica ,,Pe Stâncă,, Șoimoș, Arad

Descarcă aici: SCENETA- Secretul fericirii  

TABLOUL I

(CÂŢIVA COPII INTRĂ ALERGÂND ŞI RÂZÂND  ÎNTR-UN PARC. VĂD ÎN FAŢA LOR DOUĂ FETIŢE ŞI TRECÂND PE LÂNGĂ ELE O IMPING PE UNA.ACEASTA CADE )

COPIL  1…..pocăit-o, ne arăţi cum se roagă?(râd )

COPIL 2…..(lovind-o peste faţă)….eu vreau să văd cum întorci celălalt obraz.

FETIŢA 1….(ridicându-se furioasă îi loveşte cu ghiozdanul. Toţi fug)….poate că pocăiţii vă suportă..dar eu, NUUUU.  Eu nu sunt pocăită. Nu mă crezi….vino aici si îţi arăt…(se apleacă luând pietre de pe jos şi aruncă după ei).

FETIŢA 2…de ce îi laşi să te necăjească?

F 1…(plângând)…habar nu ai cât îi urăsc. Nu-i mai suport!!!!

F2….aşa-s ei, doar ştii că nu pierd nici o ocazie să se ia de cineva.

F1 ….ţie îţi e uşor să vorbeşti. Tu eşti vedeta…cine se ia de tine? Nu înţeleg. Avem aceleaşi haine, aceeaşi freză, aceleaşi obiceiuri şi totuşi tu eşti tu, iar eu…ţinta lor…

F2…arătăm la fel dar, şti tu…nu suntem la fel.  Tu nu vii la nici un chef de al nostru, nu chiuleşti, nu fumezi…tu eşti…

F1…nu sunt pocăită!!tu şti cel mai bine asta. Dacă merg duminică la biserică e O BLI GA ŢI  E! (imită vocea tatălui)..”câtă vreme eşti în casa mea, şi îţi plătesc hainele şi scoala faci ce zic eu !)…iar fumatul….nici gând. Nu ştii ce nas au …simt şi dacă am stat lângă cineva care fumează.

F2 …nu înţeleg ce te agiţi aşa, ai tăi sunt cumsecade. Întotdeauna îmi place la tine.

F1….asta pentru că nu stai la mine. Dacă te-ai ruga de trei ori pe zi, ai merge la biserică de cinci ori pe săptămână şi ai asculta acasă numai predici şi muzică creştină ai turba de-a dreptul…or fi ei cumsecade dar sunt exageraţi de pocăiţi.

F2…poate.  eu aş vrea să am părinţi cărora să le pese atât de mult de mine.

F1…te-ai sufoca

(BĂIEŢII REVIN RÂZÂND)

F1… uf…iar încep…vin încoace..nu mai suport. Dă sticla ta de apă. (fuge după ei stigând )nu sunt pocăită!!   (copiii fug şi se ascund )

TABLOUL al II- lea

FETIŢA FUGE CĂUTÂND COLEGII ŞI SE TREZEŞTE ÎN MIJLOCUL UNEI MULŢIMI CARE INTRĂ AGITATĂ )

MULŢIMEA….unde e?  Unde e?  Merită să moară!

(fetiţa speriată se fereşte din calea lor,ascunzându-se)

OM 1…..din caza lui sunt atâtea nenorociri!

OM 2…am ajuns să răbdăm foame. Totul s-a uscat pe cămp.

OM 3…ne-au murit vitele. Nu mai avem nimic.

OM 4…ce mai aşteptăm ,să ne moară copiii?

OM 1…împărate ,fă ceva!! Nici rouă nu mai e ,nici ploaie.

AHAB…ce sunt eu,Dumnezeu, ca să vă dau ploaie? Vă tot repet. Ilie e vinovatul. Din caza lui sunt atâtea nenorociri.

ISABELA….de ce vă luaţi de împăratul? De când Ilie a venit se întâmplă toate acestea. Cine e el să ne spună cum să trăim? Minte  că Dumnezeu a vrut asta..ce Dumnezeu vrea să vă moară copilaşii?

OM2…să-l căutăm ,trebuie să plătească pentru toate nenorocirile astea.

ISABELA… dacă îl găsiţi ,aduceţi-l la impărat el îl va pedepsi după cum merită. Vai de cei ce îl vor ascunde căci vor avea soarta lui.

(se imprăştie cu toţii căutându-l)

.(catre Ahab)…îl urăsc. Dacă nu eşti atent va întoarce poporul împotriva noastră.

(Se trage cortina din faţa decorului 2 in care Ilie stă lângă o piatră mare,lângă un fir de apă.)

ILIE…ciudate vremuri trăim,ciudaţi oameni…fac răul dar aşteaptă să le meargă bine. Cine caută pe Domnul e jicnit şi acuzat de tot răul ce se întâmplă ca rezultat al răutăţii lor.  A trecut atâta timp de  când stau aici, eu şi corbii…apa aproape a secat şi nimic nu s-a schimbat. Mare eşti Dumnezeule ,şi mare e puterea Ta. Dacă nu ai fi trimis pâine şi carne prin corbii aceştia,si ar fi trebuit sa o caut în vre-o cetate …as fi fost ucis…o,de s-ar întoarce la Tine…ce să fac,Doamne ,ce să fac?(stă în genunchi cu faţa în palme).

––fond sonor––

VOCEA DOMNULUI….scoală-te,du-te în Sarepta care ţine de Sidon şi rămâi acolo,căci am poruncit unei femei care este văduvă să te hrănească.

(ilie pleacă ,vede în depărtare o femeie strângând vreascuri)

ILIE…femeie,du-te si adu-mi puţină apă .

FEMEIA(dă să plece)

ILIE…rogu-te femeie,adu-mi şi o bucată de pâine.

FEMEIA…viu este Domnul Dumnezeul tău,că nu am nimic copt. Nu am decât un pumn de făină şi puţin untdelemn într-un ulcior.iată strâng vre-o două bucăţi de lemene,apoi mă voi întoarce şi voi pregăti ce am pentru mine şi fiul meu,vom mânca şi apoi vom muri.

ILIE…nu te teme,întoarce-te şi fă cum ai zis. Numai pregateşte-mi mie o mică turtă şi apoi fă pentru tine şi fiul tău,căci aşa vorbeşte Domnul Dumnezeul lui Israel:”Făina din oală nu va scădea şi untdelemnul din ulcior nu se va împuţina până în ziua când va da Domnul ploaie pe faţa pământului.”

(femeia pleacă şi se intoarce cu ulcior si paine)

–-fon sonor–-

VOCEA DOMNULUI….Ilie,du-te şi înfăţişează-te înaintea lui Ahab,ca să dau ploaie pe faţa pământului.

(ILIE PLEACĂ  .   AHAB SI OBADIA INTRĂ VORBIND.)

AHAB…..haide să mergem prin ţară pe la toate izvoarele şi pârâile ,poate vom găsi iarbă ca să păstrăm viaţa cailor si catârilor si să nu fim nevoiţi să omorâm vitele.împărţim ţara eu voi merge in partea asta si tu de-aici încolo.(se despart, Obadia merge pe drumul pe care vine Ilie. Îl vede de departe şi fuge cazând  cu faţa la pamânt)

OBADIA…tu eşti domnul meu ,Ilie?

ILIE..eu sunt. Du-te de spune stăpânului tău ,că am venit,să vină să vorbim.

OBADIA…ce păcat am făptuit ca sa dai pe robul tău în mâna lui Ahab? O să mă omoare. M-a trimis de atâtea ori să te gasesc şi acum sa merg sa spun ca te-am văzut şi nu te-am prins sa te duc la el….moarte sigură. Dacă pe când merg să îi spun, Duhul Domnului te va duce cine stie unde..voi muri.

ILIE….viu este Domnul oştirilor,al cărui slujitor sunt,că astazi mă voi înfăţişa înaintea lui Ahab.

(obadia merge si vorbeste cu Ahab. Acesta nervos gesticulează….apoi împingându-l pe obadia merge după acesta)

AHAB(arogant)….tu eşti cel ce nenoroceşti pe Israel?

ILIE…..nu eu nenorocesc pe Israel,ci tu si casa tatălui tău,fiindcă aţi părăsit poruncile Domnului şi te-ai dus după Baali. Acum du te strânge pe tot Israelul la muntele carmel,pe cei 450 de prooroci a lui baal,pe cei 400 de prooroci ai lui astarteea care mananca la masa nevestei tale izabela. Ne vom vedea acolo…

(pleacă furios.ilie se trezeşte înconjurat de multimea de oamenii care era la inceputul tabloului . acestia se vor pune in asa fel ca cei din sală să nu îl mai vada pe ilie ci doar sa il auda)

ILE….până când vreţi să şchiopătaţi de amândouă picioarele? Dacă Domnul este Dumnezeu …mergeţi după El!!!iar daca baal e.. mergeti dupa el(liniste totala…)eu singur am ramas dintre proorocii Domnului ceilalti o multime ..vom aduce fiecare o jertfa si Dumnezeul care răspunde prin foc acela e Dumnezeu.

MULŢIMEA …bine!

(fond sonor….fetiţa aude zgomotele şi începe să plângă)

TABLOUL III

(UN OM DIN VECHIME ,care nu a fost in multime SE AŞEAZĂ LÂNGĂ FETIŢA CARE PLÂNGE)

OMUL…de ce plângi ,fetiţo?

FETIŢA….l-au ucis pe Ilie…şi era un om bun şi nu era de vină ,şi…

OMUL….cine a zis că Ilie a fost ucis?

FETIŢA….nimeni…dar oamenii l-au gasit şi am auzit strigăte şi…

OMUL….nu ai prea fost atentă la ce se vorbea despre Ilie…nu-i aşa?

(fetiţa îl priveşte lung…neânţelegând).    OMUL…..ce  aş putea să spun despre el…un om fericit.

FETIŢA(indignată)…fericit???tu nu ai văzut nimic din ce s-a întâmplat aici?foame,singuratate,mii de oameni ce cautau sa il ucida…

OMUL….asta ai văzut tu? Eu am văzut un om care în mijlocul foamei a avut pâine şi carne;în mijlocul secetei a avut apă;în mijlocul oamenilor răi a avut paza cerului. Dar mai mult de orice el a auzit vocea Domnului ,a fost vocea prin care Dumnezeu a vorbit…si într-o zi…a zburat la Dumnezeul pe care l-a iubit si căruia i-a slujit o viaţa. Un om fericit.

FETIŢA…dacă pui problema asa …ai dreptate

OMUL…vrei să îţi spun un secret?

FETIŢA(da din cap afirmativ)…fericirea depinde de ochii si de inima ta. Dacă priveşti lucrurile de pe pământ şi le iubeşti vei fi fericită cât vor ţine ele.dar totul e trecator:prietenii vin şi pleacă;bogăţiile işi schimbă valoarea,tot ce de pe pamânt se deteriorează sau piere. Dacă priveşti spre cer…(îi ridica faţa) şi Îl iubeşti pe Dumnezeu cu toată inima ta …vei trăi minuni şi vei fi fericită. El nu va trece , e veşnic . îţi va purta de grijă să ai apă si pâine,va fi prietenul tău ,te va apăra şi într-o zi vei zbura şi tu spre El.

(in timp ce fetiţa priveşte spre cer omul se retrage in decor tragand cortina . se incheie fondul sonor)

FETIŢA…. ce secret important..cine esti?( se intoarce si nu vede pe nimeni..se trage cortina din primul tablou aparand baietii râzând)

COPIL1…visezi pocăit-o?

FETIŢA…unde sunt?

COPIL2..unde te-ai pus zăpăcit-o

FETIŢA2….(vine alergând)…uite ti-am adus apa ,esti tot palida. Ţi-e mai bine? M-ai speriat…

(FETIŢA SE RIDICĂ ŞI FUGE PLÂNGÂND PÂNĂ LA MAMA SA )

MAMA…ce ai păţit?

F1…..m-am întâlnit cu Ilie.

MAMA….care ilie?

F1…tişbitul…Ilie din Biblie–

MAMA(punându-i mana pe frunte)..ţie rău? Te-ai lovit?

F1…..am fost…si nu stiu ..unde am nimerit si…era un om si..

MAMA…stai jos sa ne linistim si imi povestesti.(sta in bratele mamei povestind printre suspine)..

F1…si mi –a spus secretul fericirii

MAMA…da..si care e?

F1….să priveşti spre cer şi să iubesti lucrurile din el.

MAMA…nu ştiu ce si cum s-a întâmplat dar azi te-ai întâlnit cu Domnul.

F1 …unde scrie in biblie de ilie? Te rog vino sa citim trebuie sa stiu ce s-a intamplat in zgomotul ăla…(peacă trîgâdu-şi mama după ea)

Fond sonor

OMUL…..Dar tu…tu…tu…eşti fericit? Nu uitata de ochii şi de inima ta depinde fericirea ta.

 

Categorii

Lasa un comentariu