Semaforul cuminteniei

de Adriana Ardeu, bis. Gloria, Arad

Semaforul cumintenieiSemaforul comportamentului-Confecţionaţi un semafor din carton şi panglică după modelul celui din poză şi agăţaţi-l în clasă.

-Cumpăraţi clame ca acelea pentru rufe şi scrieţi pe ele numele copiilor. Dacă copiii sunt preşcolari şi nu ştiu să citească, lipiţi pe ele câte o poză mică cu fiecare copil.

-Puneţi clamele într-un coşuleţ lângă semafor, la îndemăna copiilor.

-Când copiii intră în clasă spuneţi-le să îşi pună clama cu numele\ poza pe culoarea verde a semaforului, astfel veţi avea şi o evidenţă clară a celor prezenţi sau absenţi ; Cei absenţi  vor rămâne în coşuleţ şi vă puteţi ruga pentru ei.

-Repetaţi cu copiii regulile grupei şi spuneţi-le că atâta timp cât le respectă, numele lor vor rămăne pe culoarea cuminţeniei – verde; Dacă încalcă regulile vor primi 1-3 avertizări şi numele lor va fi mutat pe culoarea galbenă; dacă vor continua să le încalce – numele lor va fi mutat pe culoarea roşie, iar  copilul va trebui să aibă o discuţie serioasă cu învăţătorul fie în acel moment ( dar afară din sala), fie după program, fie de faţă cu părinţii. Se pot hotărâ şi anumite restricţii pentru acel copil ( de ex. ,,Nu mai poţi sta acolo lângă prietenii tăi, vei veni aici pe scaunul cel mai apropiat de mine.’’  )

-Dacă copiii îşi corectează comportamentul , apreciaţi-I în faţa tuturor şi mutaţi-I numele din nou la verde;

Categorii

Lasa un comentariu