Poem Nuntă Nr.2

           

Smiley  

Joc de învăţare/recapitulare a versetului

pentru preşcolari

                                                           de Adriana Ardeu

  • Imaginile alăturate reprezintă feţe care exprimă diferite emoţii. Printaţi-le, laminaţi-le şi ataşaţi-le pe câte un mâner din beţişoare pentru craft (la alegere).
  • Citiţi copiiilor versetul, explicaţi-l şi după ce se familiarizează cu el spuneţi-le că Dumnezeu vrea ca ei să ştie Cuvântul Său în orice moment din viaţă, oricând şi oricum ne-am simţi. El vrea să ne sfătuiască şi să ne ajute atunci când suntem trişti, când suntem veseli, când suntem supăraţi, fricoşi, uimiţi şi chiar când suntem plictisiţi.
  • Arătaţi copiilor fiecare din „feţele” alăturate şi invitaţi-i să imite fiecare stare emoţională reprezentată de desen. Chemaţi-i să spună apoi versetul câte o dată pentru fiecare emoţie pe care o veţi afişa, şi învăţaţi-i ca ori de câte ori se vor simţi aşa în viitor să îşi amintească versete din Cuvântul Domnului şi El îi va linişti şi le va da pacea.

 

fața 1                                                                                                                                                                                                                                            fricos

 

 

 

 

 

 

mirat     

         

                                                                                                                                                                                                                                   plictisit

 

 

 

 

 

 somnoros              

                                                                                                                                                                                                        supărat

 

 

 

 

 

 

trist           

                                                                                                                                                                                                                            vesel

 

 

 

 

 

 

 visător, senin

 

Lasa un comentariu