Poem Nuntă Nr.2

            Smiley     

                                                            de Adriana Ardeu

  •  Imaginile alăturate reprezintă  feţe care exprimă diferite emoţii.

Printaţi-le, laminaţi-le şi ataşaţi-le câte un mâner din beţişoare

ptr craft ( la alegere).

  • Citiţi copiiilor versetul, explicaţi-l şi după ce se familiarizează cu el spuneţi-le că Dumnezeu vrea ca  ei să ştie Cuvântul Său în orice moment din viaţă, oricând şi oricum ne-am simţi.  El vrea să ne sfătuiască şi să ne ajute şi atunci când suntem trişti, şi când suntem veseli; Şi când suntem supăraţi, fricoşi, uimiţi şi chiar când suntem plictisiţi.
  • Arătaţi copiilor fiecare din ,,feţele” alăturate  şi invitaţi-i să imite fiecare stare emoţională reprezentată de desen. Chemaţi-i să spună apoi versetul căte odată ptr fiecare emoţie pe care o veţi afişa, şi învăţaţi-I că oridecâte ori se vor simţi aşa în viitor să îşi amintească  versete din Cuvântul Domnului şi El îi va linişti şi le va da pacea.
Categorii

Lasa un comentariu