Biserica Penticostală Filadelfia, Călan

  1. Vali are 10 ani, întabără L-a primit pe DomnulIsus ca Mântuitor personal. El nu are părinți credincioși și până acum a mers doar ocazional la biserică. Învățătorii de la Școala duminicală l-au invitat pe Vali să vină în fiecare duminică la biserică și la grupa de Școală Duminicală, dar băiatul a continuat să vină rar. Învățătorii lui Vali s-au gândit că poate părinții lui nu îl lasă să vină la biserică, însă într-o discuție cu el învățătorii au aflat că Vali nu crede că e atât de important să meargă atât de des la biserică pentru că el oricum e un copil a lui Dumnezeu și se poate ruga și acasă.
  2. Care este problema?

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

  1. Dacă ai fi învățătorul lui Vali, ce l-ai sfătui să facă?

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

  1. Oferă-i lui Vali argumente biblice pentru sfaturile practice pe care i le-ai dat.

___________________________________________________________________________

Categorii

Lasa un comentariu