Tablou din lemn cu licheni

  Descarcă aici: Tablou din lemn cu licheni  

              Șablon Luminează în jurul tău

Acest tablou a fost realizat ȋn cadrul unei tabere de zi cu tema „Fii lumina! Ce ar face Isus în locul tău?”.

Pentru realizarea acestui tablou este nevoie de o pregătire în prealabil. Se cumpără lemnul, se șlefuiesc marginile și se lăcuiește fiecare bucată de lemn.

Se conturează forma copacului și se scrie, cu ajutorul șablonului sau de mână de către învățător, „Luminează în jurul tău!”.  Se capseză pe partea din spate a tabloului o capsă de care se va atârna cutiuța cu baterii a luminițelor.

Copiii vor lipi licheni în forma copacului și la baza acestuia. Apoi vor contura tulpina copacului cu marker negru și vor lipi pietricele pe lichenii de la baza copacului. Ultimul pas este reprezentat de aranjarea luminițelor și lipirea lor.

Se recomandă ca învățătorul să testeze toți acești pași pentru a putea să le explice copiilor cu atenție tot ce au de făcut. Copiii vor fi foarte încântați să aibă în camera lor un tablou-lampă făcut chiar de mâna lor!

Dumnezeu să vă binecuvânteze!

Echpa de învățători – Biserica „Tabor” Timișoara

Categorii

Lasa un comentariu